Říkáte o sobě, že máte rád sladké. To ale bývá spíše výsadou žen, které mlsají, aby si „obalily nervy“...

„A vidíte – u nás v rodině mají sladké rádi převážně muži! Tedy já a můj vnuk Adámek. Máme takový zvyk: každou sobotu peču štrúdl. Je to jednoduché – koupím si listové těsto – vždy jen čerstvé, rozválené na placku. Nejdříve ho posypu strouhankou, pak přidám jablka, rozinky, ořechy, skořicový cukr, udělám dvě šišky a dám péct. Proč dvě šišky? Protože jednu mi sní můj drahý vnuk Adam, a tu druhou máme pro nás dospěláky."

 

Všimla jsem si, že i vaše kreslené postavičky ze Čtyřlístku mají pozitivní vztah k moučníkům. Například Fifinka je věhlasnou pekařkou bábovek!

„Ano, dokonce jsem ji tak namaloval i na poštovní známku, která je teď v oběhu. Ta bábovka ale skutečně existuje. Je to vynikající bábovka mojí manželky Lucie. Bohužel, recept Vám zatím nemohu říci. Ten si žena střeží jako oko v hlavě."

 

Většina dobrých kuchařek to tak má. Své recepty jen tak nedá z ruky...

„Já sám si ale potrpím spíše na jednoduchá jídla. Třeba si pamatuji, jak moje maminka dělávala vdolky, pečené na plotně... Švestkový koláč se šimlem, což je posypka z tvarohu, máku a cukru... Nebo takové nudle s ořechem a cukrem, to je dobrota! Dneska žijeme jinak. Je uspěchaná doba – všichni se chceme rychle najíst, proto se hodně vaří masitá jídla. Mně se ale po těch prostých jídlech z mého dětství stýská. Občas si je dopřeji, je to pro mě vzácnost a vzpomínka na dětství."

 

Máte rád jednoduchá jídla. Takže si asi nepotrpíte na speciality, které vyžadují velkou přípravu...

„To je pravda. Spočítal jsem si, že nad vařením strávím maximálně hodinu. Ale mám i rychlé recepty, které jsou hotové během pár minut. Třeba „pleskánky“ - jak s manželkou říkáme placičkám z mletého masa. Děláváme je, když máme nějakou návštěvu. Je to rychlé, a člověk se při vaření může bavit s přáteli. Jediné, co potřebujete, je elektrická plotýnka racklette. Tu necháte rozpálit a pak jen na lžíci nabíráte kořeněné mleté maso, vytvarujete do placičky a opékáte. Pleskánky jsou hotové během pěti minut. Výborně chutnají s vínem nebo pivem."

 

 

Vaše kuchyň působí velmi útulně. V poličkách máte hodně kořenek. Jaké je vaše nejoblíbenější koření?

„Kmín, kmín a zase kmín - drcený, celý, mletý. Sůl a pepř."

 

Žádné jiné nepoužíváte?

„Ani ne. Kuchyň je bojištěm mé ženy, takže i kořenky jsou její záležitostí. Vždycky, když vařím, tak mě chodí kontrolovat. Dá mi třeba na poslední chvíli do ruky utěrku nebo mi zaváže zástěru. Takže vlastně vaříme společně, i když za plotnou stojím já.

 

Takže u vás funguje kooperace!

„Ano. A když vaří moje žena Lucie, tak já chodím do kuchyně uždibovat z toho, co uvařila. Jsem takový nadšený ochutnávač."

 

Bez čeho se v kuchyni neobejdete? Máte nějaký svůj oblíbený kousek?

„Těch věcí je mnohem víc! Za prvé je to nůž – mám svůj vlastní, který má „zoubky“. Pak jsem si oblíbil teflonovou pánev. Není velká, má jen 15 centimetrů, ale když do ní rozklepnete vajíčko, drží tvar a navíc se skvěle vyklápí. A do třetice všeho dobrého mě uchvátil kovový váleček na nudle. Na rozdíl toho dřevěného, se na něj nelepí těsto, takže tím odpadá namáhavé oškrabování a mytí."

 

Říkal jste, že máte rád rychlé a chutné recepty. Prozradíte nám nějaký?

„Jednou se moje manželka Lucie vrátila z dabingu a říkala, že má od herců výborný recept na kuře. Tak jsem si ho otestoval, když jsem byl jednou sám, jenom se psem Betynkou, na chalupě. Je to jednoduché: kuře se omyje, okoření a vnitřek se vycpe malými cibulkami a zašije. A pak se dá péct. Já jsem použil elektrický gril. Vzpomínám si, jak jsem si to pečení užíval. Kuře bylo zhruba za hodinku hotové. Ve dvoře máme starý kaštan – já jsem si pod něj lehl, pustil si Mozarta a díval se na tu neuvěřitelnou stavbu větví...."

 

 

To zní jako silný zážitek. A jak vám to kuře chutnalo?

„Bylo vynikající! Cibulky do sebe vsály šťávu z kuřete a chutnaly sladce. Maso bylo moc dobré a nebylo přemaštěné."

 

To musím vyzkoušet! Každopádně to nebude asi jediný recept, který od vás převezmu. Vím, že pracujete na kuchařce...

„Ano. Chystáme Rodinnou kuchařku Čtyřlístku, která je volným pokračováním již vydané kuchařky 199 receptů Čtyřlístku. Budou tam vařit rodinní příbuzní Fifinky, Pinďi, Myšpulína a Bobíka. Knížka by měla vyjít o prázdninách, proto jedna z kapitol bude věnovaná tábornickým jídlům. Recepty nám poskytla naše paní účetní Šebestová, která je velkou sběratelkou receptů... Takže tam budou samé dobré věci. Jeden recept vám prozradíme."

 

Recept: Sýrové lívanečky

Připravte si: ½ litru mléka, 200 g strouhaných vařených brambor, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

Více o celebritách čtěte na www.story.cz

 

A co máte rádi vy? Sladké, nebo spíš maso? Diskutujte na fóru Vaření a stolování

 

Text: Andrea Votrubová
Foto: Andrea Votrubová a archiv Jaroslava NěmečkaAutor: Andrea Votrubová | Fotografie: Andrea Votrubová a archiv Jaroslava Němečka