S Jaroslavem Vojtou se tahle legenda táhla mnoho let. Mezi lidmi byl populární hlavně díky vyprávění veselých příhod, u nichž se mu zkrátka někdy stalo, že je trochu pomotal.

Někdy popletl i výstup na jevišti, o čemž jeho mladší kolegové rádi poskytují svědectví dodnes. Také jeho charakteristický hlas svádí k napodobování celé generace imitátorů. Jeho největší filmovou rolí byl Pantáta Bezoušek v roce 1941, jednou z posledních pak Leopold Nedobyl v seriálu Sňatky z rozumu v roce 1968.


Blízko k přírodě

Vojta si na počátku třicátých let pořídil vilku v Modřanech, protože chtěl být se svou ženou Antonií co možná nejblíž přírodě. Pěkný vztah k ní měl odmalička. Po smrti své matky totiž vyrůstal nějaký čas se svými dvěma sourozenci u babičky, která měla starost, jak je uživí. Vojta se proto naučil různé fígle - už jako malý kluk rozeznával houby, sbíral je, babička je sušila a prodávala na trhu. Uměl také chytat ryby do ruky a občas ukrást nějaké ty brambory nebo kukuřici na poli.

O to víc si jako dospělý vážil své rodiny a udržoval všechny rituály – Velikonoce a Vánoce musely být vzorové. Všechno se vařilo a peklo doma, ale objednával se navíc rybí předkrm u Vaňhy. 

V Modřanech tehdy byla všude samá pole a lesy, zkrátka panenská příroda. Vojta hned ráno vyrážel do lesa učit se roli. Dokázal odsud přinést třeba zajíce a už se těšil, jak mu ho jeho manželka Antonie udělá na smetaně.

Samozřejmě ho sám neulovil. Ať se objevil kdekoli, vždycky mu někdo něco věnoval. Nikdy by sám žádné zvíře nezabil, ale rád vysedával na posedu a pozoroval vysokou.

Když zrovna nebyl v lese, dokázal sedět na zahradě a kochat se. Návštěvám a novinářům se s radostí chlubil svými výpěstky. Skutečnou zásluhu na nich ovšem měla jeho Tonička. Vojta nicméně rád zapózoval fotografům s lopatou, u záhonu s celerem, u rybízu, angreštu či u třešně a předstíral vášnivého zahradníka.

 

Recept: Houbová omáčka Jaroslava Vojty

Připravte si:  různé druhy hub, máslo, 300 ml. kysané smetany, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

 

Pan Vojta miloval přírodu i zvířátka. Pokud jste na to podobně a uvažujete o psovi, přečtěte si článek Hledáte psího spolubydlícího? Najděte si podobného vaší osobě!Autor: Blanka Kovaříková | Fotografie: www.isifa.com