Stolování chce cvik

„Ze všech oblastí etikety je stolování nejobtížnější. Vyžaduje totiž určitou manuální zručnost, která je věcí cviku a vytříbeného chování.To, jak sedíme u stolu, jak bereme do ruky příbor, jak s ním zacházíme a jak se u jídla chováme, poukazuje na naše společenské chování a zdvořilost. Pokud si etiketu stolování zažijete, tak uděláte vždy dojem. Chováte se taktně, s noblesou a přitom přirozeně. V tom je to kouzlo,“ říká Ladislav Špaček. Tady je 20 základních kroků ke správnému stolování...

Usedáme ke stolu

 1. Ke stolu usedáme čistí a upravení – to je základní pravidlo, které by mělo být každému naprosto samozřejmé.
 2. U stolu by měl být klid a neměly by se řešit problémy. Vždyť stolování by mělo přinášet radost a chuťové požitky.
 3. Ke stolu nejprve usedá dáma, poté muž. Žena sedí pouze v první třetině židle, aby byla vzpřímená. Pouze muži mají tu možnost být pevně zasazení a na židli se lehce „rozvalit“. Pod židlí nohy nekřížíme, ale máme je volně před sebou.
 4. Ruce nikdy nesmějí být pod deskou stolu, stolovníci na ně musí neustále vidět. Tudíž se opíráte nejlépe za předloktím, abyste zároveň mohli volně gestikulovat. Při jídle jsou pak lokty u těla.
 5. Při společenské večeři neodcházíme od stolu. Je to velmi netaktní vůči hostiteli. Když po jídle od stolu vstává dáma, vstává s ní jen muž, který ji má po své pravici. Ten se také stará v případě, že je potřeba ženě cokoliv podat nebo přisunout či odsunout židli.

Zasedací pořádek

 1. Společensky významnější osoba sedí zády ke stěně s výhledem do prostoru. To je místo, který poskytuje veškerý komfort. Dotyčný má větší přehled, pocit bezpečí, neobtěžují ho procházející hosté ani personál.
 2. Při velice slavnostní večeři, kde je mnoho významných hostů, je pak nejčestnější místo po pravici hostitele/ky. Tam usedá vždycky společensky nejvýznamnější osoba z celé skupiny a jeho partnerka pak po pravici hostitele. Hostitel s hostitelkou sedí vždy naproti sobě.
 3. Při velkém počtu lidí sedí vždy na střídačku muž a žena. První nejčestnější místo je po pravici, pak po levici. Třetí opět po pravici, čtvrté po levici a takhle se to střídá dále.
 4. To platí, i když budeme stolovat s cizinci. Obě národnosti se prostřídají. V tom je také smysl společenského stolování – aby se lidé seznamovali a obohacovali o další prožitky.

Držení příboru

 1. Příbory při jídle odebíráme z vnější strany podle chodů, které postupně přicházejí. Poslední je moučníkový příbor, který leží vždy vodorovně s talířem.
 2. Příbor držíme tak, že konce střenek tlačíme do středu dlaně. Vidličku držíme hroty dolů. Jsou ale výjimky u některých jídel, kdy můžete vidličku uchopit jako lžíci a odložit nůž. Například když jíte čínská jídla, rizota, těstoviny a podobně. Když ale s jídlem skončíte, je třeba i nůž dát společně s použitou vidličkou do talíře.
 3. Stejně jako se střídají příbory, tak se mění talíře. Na stole vždy máme tzn. klubový talíř, na který pokládáme jednotlivé chody v talířích. První přijde dezertní (předkrmový), poté polévkový, na hlavní jídlo a nakonec moučníkový.

Přípitek

 1. Sklenice s vodou a vínem jsou to nejušlechtilejší, co na stole stojí po dobu celé večeře. Proto je potřeba dbát na čistotu. Sklenici držíme vždycky co nejníže, abychom na ní nezanechali viditelné otisky prstů.
 2. O něco blíže k tělu můžeme držet jen sklenici s červeným vínem, které je většinou pokojové teploty . Sklenice, do kterých se nalévá, jsou i dosti objemné, takže zvláště ženy mají problém ji udržet.
 3. Před každým napitím je nutné si otřít ústa ubrouskem a pít vždy zlehka. Ženy, které používají rtěnky, by si před společenskou večeří měly nalíčit rty co nejméně, aby nenechávaly na sklence otisk rtů.

Sváteční stolování

 1. Na sváteční tabuli by měl být decentní ubrus, aby nerušil zážitek ze stolování a vzhled prostřeného stolu. Nádobí pak může být různé, záleží na osobním vkusu. Na sváteční stůl nepatří žádná ochucovadla.
 2. Když usedáme ke stolu, položíme si látkový ubrousek na klín. Papírový si dáme nalevo vedle talíře.
 3. Jíst začíná nejváženější osoba u stolu.
 4. Naprosté společenské faux pas je použití párátka. I když si zakryjeme ústa, stejně každý vidí, co děláme. Při společenském stolování je to naprosto vyloučené. Raději se s párátkem odebereme do ústraní...

Rodinné stolování

 1. Přes týden mnohdy nemáme čas na to, abychom se mohli společně setkávat každý den u prostřeného stolu. Rodinné stolování bychom ale neměli podceňovat. Jídelní stůl slouží nejen ke společnému stravování, ale také k upevňování rodinných vztahů. Pravidla nejsou sice jasně vymezena, ale je vhodné držet se alespoň některých rad. Ke stolu usedají nejprve dospělí, poté děti. Matka poté podává jídlo vždy nejdříve manželovi, pak dětem a nakonec sobě.

Text: Jana Švecová
Foto: Filip Habart, Mojereklama.cz