Zajímalo nás, zda lze pohodlně vařit v malé kuchyni vybavené zcela standardním nábytkem, do níž majitel – nositel řady profesních ocenění včetně bronzové medaile z kuchařské olympiády IKA v Erfurtu a dnes kuchař na volné noze – odmítl příliš investovat. Ondřej totiž počítá s jejím přestěhováním do obývacího pokoje. Ten nabízí dostatečně velký prostor na to, aby fungoval jako obývák i kuchyně dohromady. Současná kuchyně se pak promění na dětský pokoj – v bytě 2+1 mladé dvojici nic jiného ani nezbývá. Jako prioritu si proto Ondřej ve své „prozatímní“ kuchyni s plochou pouhých devět metrů čtverečních dal správnou dispozici, dostatečně velkou pracovní plochu a také snadnou dostupnost toho, co používá nejčastěji, to vše s minimálními nároky na finance.

Odvážné barvy přinášejí do nudné „nudle“ potřebné oživení. Klikněte pro větší obrázek!Funkčnost není záležitost peněz
Svou kuchyni si tak „uvařil“ z toho, co mu přidělil investor, k tomu dodal jako přílohu pár věcí z hobbymarketů a vše okořenil malými funkčními spotřebiči. Prvním krokem byla důkladná změna dispozice a zvýšení všech spodních skříněk. Není se čemu divit – když někdo měří skoro dva metry, standardní výška 86 centimetrů mu u pracovních ploch stačit nemůže. „V kuchyni bylo pouze pár skříněk sestavených do L, ovšem zoufale rozmístěných. Jako dostupná pracovní plocha fungovalo snad jen třicet centimetrů. Někoho totiž napadlo umístit dřez zcela nesmyslně doprostřed desky, takže volný prostor zůstal jenom v rohu pod horními skříňkami, kam se prostě nedostanete,“ popisuje Ondřej Slanina. Dřez proto otočil o 180 stupňů tak, aby pod skříňkami zůstala odkapní plocha, k níž není nutné se ohýbat, stačí jen natáhnout ruku. Do pracovní desky příliš neinvestoval z výše zmíněných důvodů (do nové kuchyně má ovšem jasno – přírodní kámen, který dokáže přežít i majitele).

Nejlepší je tvar do U
Místo pobíhání kolem dlouhé řady skříněk zvolil Ondřej pracoviště, na němž se lze točit jako „na pětníku“ a pro vaření je ideální. Řazení jednotlivých pracovních ploch kulinářský moderátor dodržel z pohledu ergonomie na jedničku, jen si trochu posunul dřez: začíná tak chladničkou pro uložení potravin, pak následuje policová skříňka, která slouží hlavně jako odkladní plocha pro drobné spotřebiče. Ta v původní sestavě nebyla, ale jejím použitím získala kuchyňská linka velmi oceňovanou podobu písmene U, kde nechybí hodně úložného místa i velká pracovní plocha – to vše za málo peněz. Pak pokračuje pracovní plocha a dřez, končí se varnou deskou.

„Mám rád otevřený oheň!“
Ondřej se totiž zbavil sporáku a pořídil si varnou plynovou desku, kterou však proti všem zvyklostem umístil do nástavce. Proč? Na rozdíl od elektrických potřebují plynové desky pro zapuštění o pár centimetrů více, což tady vzhledem k umístění nad myčkou prostě nebylo možné. Zapuštěním plynové desky do jednoduchého nástavce vznikl malý problém. Co s digestoří, která teď byla příliš nízko? Původní mohutnou a nepříliš výkonnou nahradilo výsuvné provedení, jež umožnil umístit odsavač mnohem výše, aby při vaření nepřekážel. A proč plyn? Jako většina profesionálních kuchařů oceňuje Ondřej jeho rychlou reakci – a živost otevřeného ohně odpovídá jeho naturelu.

I parapet lze využít jako odkladní polici. Klikněte pro větší obrázek!Vychytávky od pramene
Ondřej působil – přes své mládí – v řadě špičkových restaurací, dokonce i ve funkci šéfkuchaře, ale přesto nemá pocit, že k dobrému vaření je potřeba drahé nádobí nebo spotřebiče. Marně byste tu hledali mikrovlnku či dokonce parní troubu, mladé dvojici stačí jen malá přenosná elektrická trouba, s chutí ale používá mixer, džusovač a toaster. Na rozmrazování místo mikrovlnné trouby preferuje svou paměť – den předem si z mrazáku vyndá potraviny, které bude druhý den používat. „Znám hodně kuchařů, kteří jsou nešťastní, když nemají k dispozici všechny technické vymoženosti, ale člověk si musí umět pomoci, improvizovat. Třeba parní trouba je určitě výborná věc, ale hodně věcí připravíte doma v páře v obyčejném kastrolu s pařákem. Člověk se při vaření hlavně nemá stresovat,“ tvrdí Ondřej Slanina s přesvědčením. Tomu učí i své žáky ve škole vaření.

„V kuchyni musíte mít dost prostoru!“
A jeho recept, jak toho dosáhnout? V kuchyni musíte mít na práci dostatečný prostor. „Proto jsem přidal další pracovní plochu na protilehlou stranu,“ popisuje. Na rozdíl od většiny běžných smrtelníků však nemá potřebu hromadit skříňky na ukládání nádobí. „V kuchyni si vystačíte třeba jen s třemi kastroly, pánví a wokem, na němž lze připravit snad všechno,“ radí. Razí názor, že ve velkém hrnci uvaříte trochu vody, zato opačně to nejde – a to určuje, jaký kastrol či hrnec vlastně potřebujete. A jeho rada pro muže v kuchyni? „Kuchař potřebuje mít za zády velký dřez, nejlépe s partnerkou, která od něho špinavé kusy jen odebírá a myje,“ směje se. Když není, je nutná myčka.

Alena Řezníčková
Foto Marek Burza

Zdroj: Living Kuchyně