Anglický lord v české kotlině

Provokoval svým vybraným chováním a perfektními obleky ze salonu Kníže. Smoking z roku 1942 si oblékal na slavnostní příležitosti ještě i v pozdním věku. Od patnácti let se totiž jeho vysoká štíhlá postava vůbec neměnila, držel se stále na stejné váze. „Kolikrát jsem toužil přibrat, ale nikdy se mi to nepovedlo. Přitom jsem se ládoval knedlíky…,“ svěřil se mi v roce 2001, kdy jsem měla možnost ho zpovídat. Tehdy už v jeho jídelníčku převládala spíš lehčí jídla – ryby, drůbež a zelenina. Dbal totiž úzkostlivě pokynů lékařů, nechal si pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu a jeho manželka Boženka mu vyvářela podle jeho přání. Nikdy neholdoval pivu, dával přednost vínu a dobré whisce, k níž si zapálil fajfku s kvalitním anglickým tabákem. Zkrátka typický anglický lord z české kotliny.

Slavný milovník

Největší popularitu mu přinesly role milovníků. Jako zamilovaný student práv Ríša ve Vávrově Pohádce máje, kdy mu bylo krásných dvaadvacet, okouzlil celou generaci filmových divaček. Byl kupodivu celý život trémista a poměrně plachý člověk. Snad největší hrůzu prožíval při natáčení Ohnivého léta, kdy se ocitl po boku tehdy již uznávané filmové divy Lídy Baarové a dostal od režiséra pokyn „políbit ji do dekoltáže“. „Tak jsem se rozčílil, že jsem jí přistál zuby na krku a ona se dala do smíchu. Pak mi řekla ‚Neblázni, tykej mi a ničeho se neboj, vždyť jsme jen herci‘, a tak to ze mě spadlo,“ vzpomínal.

Ačkoli se po jeho boku objevily snad všechny tehdejší krásné herečky, milostný románek zažil jen s jednou z nich – s Adinou Mandlovou. Zato s Natašou Gollovou si celý život vykali, i když byli skutečnými přáteli. „Telefonovali jsme si třeba i v noci po představení a jednou mi takhle zachránila život. Vzbudila mě telefonem a v bytě zrovna unikal plyn…

Vybrané způsoby

Kde se vzali u syna traťmistra z Roudnice nad Labem tak mimořádně noblesní vybrané způsoby? Na to mi Svatopluk Beneš odpověděl: „Do společnosti mě zvali od mých patnácti let, kdy jsem utekl z gymnázia do Prahy, rozhodnutý věnovat se divadlu. Společenské způsoby jsem se snažil okoukat a kopírovat. Do bohaté společnosti jsem pak vplul se svou láskou Věruškou. Byla napůl židovka, velmi krásná a jejím rodičům patřila snad celá Pankrác. Soukromý šofér nás vozil na ranč, kde měli koně, doma na nás čekala odpolední káva a zákusky s rodiči mé milé.“ Další lekce dostal od svých zkušenějších kamarádek, především pak od Adiny Mandlové, která se ve „velkém světě“ uměla pohybovat s neobyčejnou přirozeností.

Partnerka pro život

Po zkušenostech s umělkyněmi – Beneš byl za války krátce ženatý s baletkou Evelynou – se rozhodl, že si najde „normální“ ženu, která by mu byla skutečnou oporou pro život. Vyhlédl si ji na plese Červeného kříže. Božena Truhlářová pocházela z velmi dobře situované rodiny, její tatínek byl generální ředitel Králodvorských cementáren, ale zemřel předčasně. O domy, které rodina vlastnila, po roce 1948 přišla a majetek se vrátil až v restituci po roce 1989. Boženka se ukázala skutečně jako ta pravá. Svůj život herci zcela přizpůsobila. Starala se o děti, o maminku, která s nimi bydlela. Pracovala jen na zkrácený úvazek, aby mu stačila připravit oběd. Nikdy by nejedl po hospodách, vyžadoval domácí stravu. Po jídle si zapálil dýmku, pak si na chvíli zdřímnul, v půl šesté měl na stole večeři a poté odcházel do divadla. Sám si uměl uvařit leda tak čaj…

Chlebíčky od Lippertů

Když byla Božena Benešová malá holka, užívala si s maminkou procházky, během nichž se stavovaly v lahůdkářství u Lippertů. „Když se vešlo z Příkopů do pasáže Černá růže, Lippert sídlil vpravo. Chodily jsme tam na chlebíčky. Někdy jsme na ně zašly k Čadilovi do Skořepky, ale Čadilův obchod neměl tu kvalitu." Za války chodívala Božena Benešová s manželem do nového Lippertova sídla v pasáži naproti Slovanskému domu, kde je dnes divadlo Broadway. Dole byl obchod, v patře nad pasáží se nacházela restaurace se studenou a teplou kuchyní. V nabídce bývali raci, langusty, humři, plnění úhoři a další speciality. Ceny byly exkluzivní, ale kvalita tomu odpovídala. "Jedlo se na stříbře," říká. "Po válce to přestávalo být ono a pak jsme jednou se Svatoplukem šli kolem a bylo zavřeno."

Rodinný typ

Boženy Benešové se často ptali, jak dokázala na svého muže nežárlit. O ctitelky přece nikdy neměl nouzi. „Víte, on byl velmi rodinný typ. I když třeba někdy klopýtl, vím, že by nás nikdy neopustil. Měl určitý vztah s jednou svou kolegyní v Městských divadlech pražských, hodně spolu hráli, ale já jsem po tom nepátrala. Chodila jsem na Sváťovy premiéry, ale jindy jsem ho v divadle nevyhledávala. Do konce jeho působení mě neznala ani pokladní. Neotvírala jsem mu dopisy, zbytečně jsem se nevyptávala, snažila jsem se být tolerantní,“ říká paní Božena.


Volné chvíle trávila s manželem na dvě stě let staré stylové chalupě v Chřibské, kde mohl Svatopluk ukojit svou zahradnickou vášeň. A pokud jeli do ciziny, pak nejčastěji do Anglie za bývalou kolegyní Sylvou Langovou. „Sváťa se tam cítil jako doma. Anglický způsob života mu byl prostě blízký.

RECEPT: Zapečený lilek se zeleninou pro Svatopluka Beneše
Ingredience: 1 lilek, 2 mrkve, 1 větší zelená paprika, cibulky s natí, 4 větší žampiony, sůl, olej, kari, strouhaný sýr, rýže
Postup: Pekáček vymažeme olejem a naskládáme do něj nakrájenou cibuli, plátky lilku, který posypeme kari kořením, na něj plátky mrkve, kousky papriky a žampionů a nakonec opět lilek. Trochu podlijeme vodou a osolíme. Pečeme zhruba 30 minut. Ke konci pečení zasypeme strouhaným sýrem a necháme dojít. Podáváme s rýží.

 

 Autor: Blanka Kovaříková | Fotografie: archiv autorky