Proč nemáte ráda diety?

Než jsem změnila své stravovací návyky a způsob života, měla jsem plné zuby těch neustálých diet a toho, že můj imunitní systém byl velmi oslabený. Pořád jsem držela nějakou novou a módní dietu, ale moje váha se nikdy neustálila. Jednou jsem byla nahoře, pak zase dole, ale nikdy jsem nebyla tam, kde bych chtěla být. A protože jsem byla pořád na nějaké dietě a svému tělu jsem stále odpírala skutečnou výživu, můj imunitní systém pořád kolaboval. Nachlazení, chřipky, nevzhledné opary, rozumíte, o čem mluvím. Naštěstí poté, co mi diagnostikovali onemocnění štítné žlázy, jsem se doslova probudila a přestala jsem se soustředit na svou váhu. Místo toho jsem se zaměřila na své zdraví. A to změnilo celý můj život.

To se jednoduše řekne. Ale jak na to?

Já radím, přestaňte držet diety a začněte kvalitně a zdravě jíst. Je to tak jednoduché. Naši předkové nikdy žádné diety držet nemuseli. Jedli opravdovou stravu a každý den se hýbali. Tyto dva faktory jsou klíčem k úspěchu. Na tajemství, jak vypadat zdravě, není vůbec nic tajemného. Kvalitní jídlo, denně cvičit, pít dostatek vody, sluníčko a harmonické vztahy – to jsou ty nejdůležitější ingredience pro to, aby člověk byl zdravý tělesně i duševně.

Neříkáte tím něco, co se zdá samozřejmé?

Ne, protože v naší moderní společnosti je běžné, že se cítíme špatně a že jsme nemocní. Co ale běžné není, je očekávat, že se uzdravíme. Lidské tělo přitom dokáže úžasné věci. Vše, co potřebujeme, je dát mu správné palivo: fyzickou, duševní i duchovní potravu. A také potřebujeme lásku a trpělivost. Přirozený ozdravný proces nějakou dobu trvá. Mně to trvalo dva roky. Naše tělo potřebuje mít dostatek času k tomu, aby se samo mohlo se vším vypořádat.

Pojďme k vašemu k televiznímu pořadu Zdraví na talíři. Jak vaří člověk jako vy?

Vařím jen z těch nejkvalitnějších surovin, které vznikají přirozeně. Tedy organické potraviny neošetřené pesticidy ani jinými chemikáliemi a maso, které nepochází z velkovýroby. Stejně jako sportovní trenér vede své družstvo k tomu, aby podalo co nejlepší výkon, tak já jako certifikovaná školitelka celostní medicíny radím klientům, jak i pomocí zdravé výživy získat životní energii a dosáhnout plného zdraví.

Jak jste se k této práci dostala?

Poté, co mi diagnostikovali „neléčitelné“ onemocnění štítné žlázy. Nevěřila jsem, že můj stav je neléčitelný. Takže místo toho, abych brala radioaktivní jód, jak mi doporučili lékaři, jsem upravila svůj způsob stravování, životní styl a začala jsem pracovat se svým vědomím. Trvalo to dva roky, ale změny, které jsem ve svém životě udělala, nakonec vyústily v to, že se má štítná žláza přirozeně vyléčila. Víte, naše zdraví odráží to, jak se stravujeme. Po celý svůj život jsem jedla velmi špatně a stále jsem držela nějaké diety. Mé tělo stále trpělo nedostatkem. Výběr stravy pak úplně změnil můj zdravotní stav. Nejdříve jsem se cítila špatně, pak se ale mé zdraví zlepšilo a já se cítila nabitá energií. Je to velmi snadný postup.

Jsou jídla, kterým nikdy neodoláte?

No jistě (smích). Žiji v podnebném pásmu, kde se střídají čtyři roční období. V létě, kdy je vedro, mě osvěží křupavý salát z melounu s kousky sýra feta. V zimě, když venku mrzne, mi nejvíce chutná pomalu upečená kachna s křupavou kůžičkou a opečenými bramborami s rozmarýnem.

Co byste na závěr doporučila našim čtenářkám, aby se cítily lépe?

Moje heslo je „Život je nádherný“. Vychutnejte si každé jídlo, každý okamžik, každý vztah a každý den. Tak se budete cítit skutečně naplněné a spokojené.


Pět zlatých rad pro zdravější život podle Andrey Beamanové z pořadu Zdraví na talíři

  • Nahraďte tučné a nízkotučné potraviny. Vyškrtněte ze svého jídelníčku balené, vysoce rafinované potraviny a nahraďte je zdravou, skutečně výživnou stravou. Nesnažte se nahradit čokoládové dortíčky s krémovou náplní nějakou „zdravější“ verzí. Upečte si své dobroty doma z přírodních surovin. Třeba výborný hruškový koláč.
  • Nejlepší čas je na jídlo. Věřím, že snídaně, oběd a večeře jsou ty nejvhodnější doby na dobré jídlo, se svačinkou mezi nimi. Ať děláte cokoli, v žádném případě nevynechávejte jídlo, to je to nejhorší, co můžete udělat a co nastaví vaše tělo na přejídání.
  • Nezapomeňte na svačiny. Ořechy a semínka se sušeným ovocem, hummus s celozrnným pečivem, marmeláda s celozrnným chlebem nebo ovoce a sýr, to jsou moje tipy.
  • Jak vyzrát na nachlazení nebo chřipku. Domácí kuřecí polévka, osvědčený kuřecí vývar. To je časem prověřený lék, který zaručeně vyléčí vaše nachlazení. Mluvím ale o doma uvařené polévce s bylinkami, česnekem, cibulí a silným vývarem z kuřecích kostí.
  • Jak zlepšit špatnou pleť. Pijte vodu, neslaďte, nejezte příliš mnoho sacharidů.

S pořadem Zdraví na talíři se můžete setkat na televizi Fine Living denně od 1. dubna ve 12.00 a 17.30.
 Autor: televize Fine Living | Fotografie: televize Fine Living