Když jsem se jí krátce před její smrtí zeptala, čím to, že měla vždycky hlavně mužské kamarády, svou odpovědí mě odzbrojila: „Já za to nemohla, oni si mě vybrali!“

V podstatě od dětství se znala s Vlastimilem Brodským, s nímž nastoupila ve stejný den do školy k E. F. Burianovi. Další velikán, Jan Werich, se stal jejím divadelním ředitelem a blízkým přítelem, vždy si ale spolu vykali. S Milošem Kopeckým ji svedla dohromady láska, narodila se jim dcera, ale manželství nevydrželo. S Menšíkem je spojili režiséři (většinou hráli manžele), teprve pak vzniklo přátelství. Stellinka říkala, že Menšík ji svými vtipy a historkami dostával do pomykova. Se Sovákem prožili nejeden flám i společné dovolené. A do téhle party ještě nutno přidat hereččina bratra, filmového architekta Jana Zázvorku.

Ti všichni (a samozřejmě mnozí další) se scházeli u jejího pověstného kulatého stolu v dejvickém bytě. Největší Stellinčinou delikatesou prý byla dozlatova opečená husa. Od své kolegyně Jiřiny Šejbalové byla již v mládí poučena, že při pečení musí dát do trouby hrnek s vodou, a když je husa hotová, ještě ji musí postříkat studenou vodou. Hodně receptů odkoukala také od Zdeny Werichové, která byla vyhlášená kuchařka.

Jídlo jako lék na problémy

Stella vzpomínala, že u nich doma se často vařila maďarská kuchyně. Od manželky bratra Jana Idy Zázvorkové si pak doplnila znalosti o moravské kuchyni, a když to dala pěkně dohromady s českými zvyklostmi, vznikaly neuvěřitelné lahůdky mezinárodního charakteru. Ostatně sama je sepsala do několika kuchařských knížek.

„Všechno trápení a problémy se lépe zvládají u dobrého jídla a pití,“ říkala a tenhle svůj názor měla podložený vlastním nelehkým osudem. Nikdy se nevyrovnala s tím, jak chladně se k ní chovala její matka: „V některých okamžicích se mi zdála až bezcitná, ale časem jsem dospěla k názoru, že to pro mě byla dobrá výchova. Ona mě zocelila. V životě jsme neprobíraly žádnou z mých tragédií. Maminka se tomu vyhýbala. Ale já věděla, že ona o tom ví. Možná to od ní bylo i taktní.“ Stella přitom měla na mysli především tragický odchod své jediné dcery Jany, která v patnácti letech spáchala sebevraždu. Od té doby žila Stella sama, ale obklopená přáteli, bez nichž by jen těžko mohla rozdávat smích.

 

Recept: Panenka v sektu podle Stelly

Připravte si: 600 g vepřové panenky, 80 g šunky, 60 g slaniny, 2 dl sektu, 3 lžíce kečupu, 2 lžíce hořčice, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Blanka Kovaříková | Fotografie: archiv autorky