Už na jarním milánském veletrhu - Eurocucině, bylo možné sledovat, jak krásně se pomocníci v kuchyni vybarvují.

Nyní v září na Maison at Objet v Paříži, kde najdete naprosto všechno, co si jen umíte představit pod pojmy vybavení domu, bytu, domácnosti, jsme si všimli hned dvou významných maličkostí.

Do designu proniká lehká nostalgie a vedle ní se drží i neméně lehounký humor. Předměty denní spotřeby si půjčují tvary od jiných s jinou funkcí, dochází k nečekaným spojením materiálů a překvapivým detailům.

 

Doplněk strohých sestav

Možná se tak tvoří jistá protiváha sofistikovaným kuchyním strohých čistých tvarů a linií, které se soustřeďují v první řadě na funkci. U kuchyně je to tak správně, u doplňků se můžete lehce odvázat.

Můžete mít hravé hodiny, veselé magnetky či žertovné hrnky, čímž zrovna nemyslím přitroublé a občas obhroublé nápisy. Nebo otvíráky, přivěšené na řetízku, jaký jsem naposledy viděla v řetízkárně továrny, kde se vyráběly motocykly.

Hezké je, že designéři nemyslí jenom na děti – i když na ně také, a klidně navrhují věci, vyvolávající úsměv, pro dospěláky. (Věřili byste, že pro dospělé navrhují i medvědy a jiná mazlicí zvířátka?)

Dokonce si dovolují nadsázku i u tak seriózní věci, jakou je forma nádobí, tedy, přesněji řečeno pokliček a povrchů, dno musí zůstat dnem, to je jasné.

Všechny materiály jsou hravé

Navykli jsme si očekávat vtipný tvar i veselou barvu především od plastů, které se dobře probarvují, a když nás omrzí, zbavujeme se jich s celkem lehkým srdcem...

Jenom na něj se ale designéři neomezují. Sáhnou po dřevě stejně jako po porcelánu a sklu. Dovolí vám vyskládat si hodiny, nebo si je rovnou můžete sami popsat či si při vážení zopakovat Archimedův zákon.

Doporučuji si na strávení těch novinek udělat kávu do něčeho milého ve vesele barevném kávovaru. Užijte si to.

 

Text: Vladimíra Storchová