Rozsvítí nám ráno a probudí chuť k jídlu přímo vlčí. To je výhoda červené a oranžové, jejichž partnerkami jsou zářivá modrá, nebo spíše jasně tyrkysová, růžová jako brambořík či fuchsie i svítivá zelená se žlutou příměsí. Zacházet s nimi však musíme opatrně.


Kombinace a doplňky

Pokud chcete upravit vzhled kuchyně podle těchto barevných trendů, skvělě spolu ladí tóny jasně zelené a růžové nebo pak tyrkysová s teplou žlutou. U jednobarevných materiálů jsou barvy ostré a přímé, u vzorů to mohou být jemnější odstíny sytých tónů. Součástí skupiny je i neutrální řada, která tvoří barvám vhodný doplněk. Můžete se ale klidně odvázat a jednu stěnu natřít jasnou světlou zelení a lavici před touto stěnou ozdobit růžovými, žlutými a tyrkysovými polštářky. Až vás to omrzí, vyměníte je za neutrální přírodní barvy a rázem bude kuchyně jiná a barva zůstane jen na stěně. Polštáře jsou nejvděčnějšími textilními doplňky, jelikož nejsou nákladné, dají se snadno vyměnit a seženete je v nejrůznějších barvách a odstínech. Můžete také najít potahovou látku a záclonu se stejným vzorem a barevným provedením a motiv se může opakovat na okně a na židli, lavici, na stole i na podlaze v podobě běhounu.


Jiné předměty opisují

Trendy obvykle nejdou jen taky samy o sobě, ale ruku v ruce s trendy módními. Barevnou stupnici studují a používají i designéři nádobí a dalších doplňků. Právě nádobí a stolní soupravy porcelánu jsou výbornou možností, jak dostat domů barvy. Na porcelánu i plastu se už objevily odvážně jasné tóny. Barevně svítit může také lampa, módní tapeta a různé další nezbytnosti, například odpadkový koš. Můžete si sami vytvořit určité sety, které sjednotí vzhled kuchyně, například na stěnu použijte jen jeden pruh výrazné tapety a zbytkem potáhněte některé úložné krabice a dózy, které máte v kuchyni na polici.

Dostat barvy do kuchyně opravdu není problém, problém je spíš dobře je vyvážit a nepřehnat to, abyste se v kuchyni, která má být hřejivá a útulná, nezačali cítit podráždění a nervózní. I to totiž barvy mohou způsobit.
 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Hachiman Sceltevie, Eagleproducts, Heimtextil, Gardisette, Kleine Wolke, archiv autorky