K čemu vlastně trendy v barvách či interiérech slouží? Je opravdu nutné se jimi řídit? Odpovědí je, že trendy v interiérech a barvách nejsou ničím závazným, nikdo se jimi tedy řídit nemusí. Pomáhají návrhářům, designérům a výrobcům v dané oblasti vyrábět nové věci tak, aby se lidem líbily. Trendy dělají radost lidem, kteří mají rádi změnu a rádi drží prst na tepu doby. Trendy odrážejí měnící se všeobecný vkus, který se obvykle zjišťuje pomocí komplikovaného, dlouhodobého výzkumu mezi lidmi z různých světových, kulturních, společenských a ekonomických oblastí.

 

Trend jako předpověď budoucího stylu

Když otevřeme šatní skříň po babičce nebo album fotografií z dávných narozeninových oslav, budeme překvapeni barvami, jejich kombinacemi, vzory, tvary i použitými materiály. Z našeho pohledu se to všechno zdá být nemožně zastaralé a nechápeme, jak někdo mohl něco takového nosit nebo v něčem takovém žít. Přitom tehdy babička zcela jistě vynaložila velké úsilí i peníze, aby měla právě tak barevné šaty nebo moderní tapety s velkými květinami. Lidský vkus se postupem času mění, minulost si nepřenášíme stále dál, ale vybíráme z ní pouze jednotlivé prvky, které později používáme jiným způsobem či v nových souvislostech. Trendy jsou proto takové předpovědi, co se nám bude líbit v budoucnu.

 

 

Korálově červený rok 2012

Podle společnosti AkzoNobel přijde po citrónovém roku 2011 rok korálově červený. Výběr tlumeného odstínu červené ukazuje na výraznější prosazení zemitých barev v různých intenzitách. Se zmíněnou barvou přichází také pět barevných skupin pro inspiraci, jak odstíny kombinovat. První skupina se nazývá Delikátní kombinace a zahrnuje chladné, elegantní a neutrální odstíny, které kombinují luxusní teplé odstíny barvy velbloudí srsti, červený korál a tělovou růžovou. Skupina Jedno malé semínko vychází z principu fotosyntézy. Spojuje světle modré a zelené odstíny se zemitými tóny hnědé, červené a růžové. Optimistická paleta Životní příběh předkládá syté tóny pastelových barev s výrazným podílem modrých odstínů. Rozličné světy jsou skupinou barev extrémní intenzity. Stojí tu vedle sebe syté odstíny modré, červené a fialové, doplněné jejich éterickými protějšky. Poslední skupina barev se nazývá Znovuobjevení hrdinové a inspirovala se v industriálním prostředí. Zahrnuje proto barvy jako denimovou modř, hnědý odstín rzi a signální barvy kabelů. Koho barevné trendy zajímají více a chtěl by si je vyzkoušet na vlastní kůži, může do 3. října navštívit interaktivní výstavu Colour Passion, která se koná v pražské Výstavní síni Mánes.

 

A když už jsme u těch trendů, vite, co letí v koupelnách?
 Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: Akzo Nobel Coatings CZ ©