Spojení kuchyně s obývacím pokojem a stoupající zájem o vaření způsobily, že se u jídelního stolu tráví více času a změnilo se domácí chování. Sedací souprava plní spíš funkci místa, odkud se rodina dívá na televizi, než přijímacího salónu.

Návštěva může pohodlněji vychutnat připravené pohoštění a plně se soustředit na konverzaci od jídelního stolu, než zapadlá v sedačce.

Proto se výrobci snaží nabídnout pohodlnější typ židle s opěrkami nebo spíš nízké křeslo. Na výběr je nepřeberné množství tvarů ze dřeva, plastu, nebo s polstrováním.

Cesta k úspěchu

Vývoj každého nábytkového kusu je nákladná a dlouhodobá záležitost, kdy se musí najít ideální poměr mezi funkčností, vzhledem a lépe i cenou. Zda se to povedlo si mohou tvůrci a výrobci průmyslového designu ověřit třemi způsoby – jejich výrobek si koupí co nejvíce lidí, zařadí ho do sbírky známé světové muzeum, nebo získá významnou mezinárodně uznávanou cenu.

Křeslo Merano
Křeslo Merano získalo prestižní ocenění RED DOT DESIGN AWARD 2011.

Jedno z nejdůležitějších světových ocenění se nazývá RED DOT DESIGN AWARD, v logu má červený puntík a od roku 1955 ho v několika kategoriích uděluje německé Design centrum Severního Vestfálska.

Přes dlouhou historii by se dal počet oceněných českých tvůrců a společností spočítat na prstech jedné ruky. Proto je velkým úspěchem letošní ocenění židle Merano, kterou pro tradičního českého výrobce ohýbaného nábytku Ton navrhl italský rodák Alexander Gufler.

Ačkoli se domácí publikum mohlo s židlí seznámit teprve na pražské podzimní přehlídce Designblok, červeným puntíkem se okamžitě přiřadila po bok české nábytkářské klasiky.

Text: Daniela Opočenská
Foto: TON
 Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: TON