Pro ty, kteří sledují trendy dlouhodobě, to zase tak velké překvapení není. Návrat k řemeslu, přírodě, přirozenému vzhledu a tudíž i k ruční práci, jakou je vyšívání, háčkování a pletení, je zjevný už několik sezón.

Loňský podzim ovládla veletrh v Paříži krajka, která se doslova nacpala všude, kam jen mohla. V pravé i modifikované podobě jako vzor na různých materiálech.

Ty či ti z vás, kteří na to mají, mohou teď klidně „načnout“ a uháčkovat si domácí krajkové záclony, nebudou vůbec mimo mísu. A výšivka si vede podobně zdatně.


Ruční nebo strojová

Stroje už dokážou hodně, a jejich výšivky nepostrádají krásu. Jsou přesné, nechybují.

A to je možná ta největší chyba. Volání po přirozeném vzhledu, který nikdy není dokonalý, dnes nutí programátory, aby lidskou omylnost vkládali rovnou do programu. Stroj se potom programově mýlí, a výšivka, nebo úplet hned vypadá jako od babičky. Jen těžko bychom hledali něco, kam se výšivka nedá umístit.

Vyšívají se ubrusy, polštáře, ubrousky, ručníky, lemy závěsů i závěsy celé. Pletou se obaly na polštáře, háčkují záclony, přehozy a ubrusy. Používá se ažura, vkládá uháčkovaná krajka. Právě to například na Heimtextilu představil Moravolen.

Tak aspoň monogram

Taková vsadka, která ozdobí ubrus, nebo kuchyňskou záclonku, se zvládnout dá, není to zase tolik práce, a chyby jsou v módě! Dřív se dávaly háčkované pruhy i jako lemy poliček, na kterých stály sváteční hrnky... A vůbec bylo naprosto samozřejmé, že nevěsty měly do výbavy veškerý domácí textil s vyšitým monogramem. Ty šikovnější si je vyšívaly samy, ty méně šikovné (a bohatší) si najaly odbornice. Tak třeba zkuste pro radost sobě i rodině vyšít každému jeho jmenovku na ubrousek.

 

To bude překvapení na svátečním stole! A není to žádný složitý monogram, který by vám musel někdo navrhnout. Zdatnější mohou na ubrousky vyšít třeba místo jména znamení zvěrokruhu. A ty nešikovné? Ty si v zájmu trendů pořídí aspoň krásný ubrus, který za ně vyšil stroj.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky