Bílá podlaha

Bílá podlaha působí čistě a násobí světlo v interiéru, díky němuž vypadá prostornější. Má ovšem také nevýhody. Hladká bílá podlaha je v denně využívané kuchyni krajně nepraktická. Náročnou údržbu ještě komplikuje bohatě dimenzované osvětlení, které nemilosrdně přitahuje pozornost i k sebemenší nečistotě. Posledním důvodem pro změnu je poněkud antiseptický výraz bezespárové bílé podlahy, která navozuje atmosféru spíše zdravotnického zařízení nežli rodinné kuchyně. Lépe by zde vyzněla krémová dlažba, bělené dřevo nebo světle šedá stěrka.

Bílé skříňky

Bílé skříňky ve vysokém lesku působí podobně jako podlaha velmi čistě, noblesně a luxusně. U nich zvolený typ povrchu tolik nevadí – svislé plochy dvířek jsou exponované pouze v blízkosti úchytek. Plná dvířka nechávají vyniknout čisté tvary a hmoty dvou typů korpusů, které společně působí velmi vyváženě. Kuchyně s plnými dvířky působí stále čistě a uklizeně, protože dvířka elegantně skrývají obsah skříněk. Přesto by kuchyni slušelo pár otevřených polic a organizérů pro denně používané sklo, nádobí a koření, které by jí dodaly osobitější výraz.

Přírodní dřevo

Ačkoliv existuje styl, který se v interiéru přírodnímu dřevu záměrně vyhýbá, převážná většina dřevo miluje. Tato kuchyně působí chladně a neosobně právě díky důsledné absenci přírodního dřeva, které by kuchyni v chladných tónech dokázalo pocitově prohřát a harmonizovat. Pokud by se investoři obávali velké plochy dřevěné podlahy, mohou dřevo použít na pracovní desku, kde má v kombinaci s kontrastní bílou a antracitovou šanci dokonale vyniknout.

Chybějící bar

Rameno kuchyně umístěné volně do prostoru si doslova říká o širší využití. Nejčastěji je to snídaňový a barový pult, v prostorově limitovaných prostorách přímo navazující jídelní stůl. Zde působí rameno s varnou deskou rozpačitě právě proto, že nenabízí žádné využití ze strany jídelny a relaxační zóny. Pokud nemá ambice stát se jídelní nebo společenskou zónou, slušelo by mu alespoň částečné prolomení plných dvířek otevřenými pasážemi pro knihy a dekorační předměty, které by mu vdechly více života.

Vitrína?

Nástěnné skříňky, které kuchyni originálně a přesto zcela přirozeně propojují s navazující obytnou částí, působí díky plným dvířkům velmi čistě a úpravně. Kuchyně však postrádá otevřené plochy pro vystavení dekorací a denně používaných oblíbených předmětů a s nimi osobitost. Pokud se majitelé obávají usedajícího prachu, dobrou službu jim prokáže skříňka s prosklenými dvířky nebo celoprosklená vitrína. Mohlo by se v ní objevit třeba sváteční sklo a parádní servis určený pro výjimečné chvíle rodinných oslav…Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová