Tato lehce bohémská kuchyně, zapojená do stejně pojatého obytného interiéru, je rozhodně inspirativní. Jednoduché hmotové řešení, účelné uspořádání a střídmé neutrální barvy, doplněné stylovými detaily – to vše si zaslouží obdiv. Přesto by interiéru prospělo pár zásahů, které by nechaly naplno vyznít jeho potenciál.

 

Univerzální bílá

Nenápadná kuchyně oblečená do ultra jednoduchého bílého kabátu je navržená s citem a vkusem. Díky bílé barvě dvířek působí na pozadí bílých stěn téměř nehmotně. Navíc bílá kuchyně vytvořila dokonale neutrální pozadí pro zajímavý nábytek, vybavení a dekorace obytné části místnosti, které k sobě přitahují zaslouženou pozornost. Kuchyně působí lehce, vzdušně a především nenápadně, což je v bohémském interiéru plném obrazů, knih a artefaktů jednoznačná výhoda. Pocit lehkosti násobí pracovní deska z leštěného mramoru a zrcadlo v roli kuchyňského obkladu.

 

Nerezová lednice

V kontextu evidentní snahy o striktně bílou kuchyni, působící čistým a jednotným dojmem, vyznívá nerezová lednice vestavěná do výklenku v nábytku poněkud rozpačitě. Přijatelnější by byla na jiném místě nebo v jiné souvislosti, například doplněná dvěma horizontálními řadami spodních a horních skříněk. V této hmotové koncepci čistotu řešení zbytečně tříští úzká spížní skříň v těsném sousedství lednice. Řešením by mohla být výměna dvířek sousední skříně a horních skříněk za nerezová tak, aby pohledově vznikla optická iluze nerezové kompaktní vertikály.

 

 

Borovicová podlaha

Volba borovicové podlahy s nápadnou kresbou nebyla k modernímu interiéru, který vtipně kombinuje různé styly, právě ideální. Výrazně nažloutlá podlaha v poněkud těžkopádném rustikálním stylu se k dalšímu zařízení ve striktně neutrálních barvách, oživených dramatickými kontrasty, příliš nehodí. Lépe by se zde vyjímala tradiční dubová podlaha ze širokých prken. Možnost nápravy nabízí bílá lazura, kterou by se po zbroušení borovicová podlaha napustila a která by opticky potlačila nepravidelnosti výrazné kresby i nápadné suky.

 

Přehršle dekorací

Veškeré zařízení, nábytek i dekorace byly vybrány v rámci několika stylů, které dokonale ladí. Je to především díky uměřené a záměrně chudé barevnosti, která je zárukou překvapivých efektů a kontrastů. Ačkoliv jsou doplňky stylové, vkusné a originální, je jich zde příliš. Zahlcený interiér díky nim působí zbytečně nepřehledně, neuklizeně, až chaoticky. Typickým příkladem nerovnováhy je boj o pozornost mezi bohatě kroucenou uschlou větví ve váze na lince s cínovým dekorativním svítidlem. Také socha koně by si zasloužila více prostoru. Pouhým úklidem pracovní desky by nádherné perforované svítidlo i socha koně přirozeně vynikly.

 

Chaos

Podobně jako v kuchyni, pere se o své místo také mnoho dalších doplňků v navazující obytné části pokoje. Pravá stěna s představeným sedacím nábytkem je celkem v pořádku, nebýt hromady knih na komodě, která „leze“ do obrazů na stěně. Protější strana je na tom o poznání hůř, evokuje stěhování: celá stěna je do různé výšky zaplněna hromadami rozličných předmětů, zahrnujících kromě knih také hračky, proutěné koše, odpadkový koš a přeplněný úložný nábytek.

 

Náprava?

Čistá, ničím nenarušená plocha koberce dokazuje, jak blahodárně v nepřehledném interiéru působí klidná jednobarevná plocha. Podobný pozitivní účinek má v zahlceném prostoru bílo-bílá kuchyně, strop a stěny. Prvním krokem k optickému vyčištění interiéru je doplnění kapacitních úložných prostor pro všechny věci, které se nekontrolovatelně šíří prostorem. Knihy patří do knihovny, dekorace do prosklené vitríny nebo společného regálu. Dekorace nejlépe vyniknou na prázdné zdi. Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com