Sklo je velmi křehké na to, aby se mohlo ubránit trendům. A tak ochotně nese nové dekory i aktuální zbarvení, ale vedle novinek, které se objeví a zase zapadnou, je v trendových skupinách vždycky jedna taková, která respektuje tradici, klasiku.

Zlato i broušení

Zdobení skla zlacením není opravdu nic nového, ale v posledních letech se v trendech opakovaně nachází. Ke slavnostnímu přípitku se určitě hodí stejně dobře jako čirý křišťál, ve kterém, trendy netrendy, stejně nápoj vynikne nejlépe. To, že vám tu čiré nezdobené sklo příliš neukazujeme neznamená, že není v módě, hladké a čisté sklenice a číše jsou stále žádané stálice. Spíš pomocí obrázků dokreslujeme, co kromě čirosti je také v kurzu.

Ke klasice patří broušený křišťál, vzory mohou být tradiční i moderní, z říše rostlin i živočichů stejně jako ze světa geometrických linií. A k dekoru se často přidružují i barvy. Velmi jemné, trošku zmrzlinové, ale nově spíš jako by rozředěné vodou.

Ano, letos tak populární rybičky použila na sklo i stará tradiční manufaktura Sieger by Theresienthal.

Mísení vzhledu

Podobně jako v jiných oblastech interiéru, se i v kuchyni hodně napodobují materiály. Laminát se tváří jako dřevo, plast jako kámen, a podobně. Posouvání vlastností a tvarů je pro současný design docela typické. A přetvařování, které je prostě trendové, se nevyhnulo ani sklo.

 

Kolekce značky Leonardo má, jak vidno, například soubory misek, sklenic a svícnů, jejichž vzor připomíná včelí plástve, nebo rovnou kresbu dřeva.
 

Nové i klasické tvary

Skleněné podnosy, mísy či svícny nemusí být v dnešním novém podání dokonce ani skleněné, i když to na první pohled, někdy ani dotek, nepoznáte.

 

Sladkosti patří i k Novému roku, ale stůl už nemá tak přísná pravidla, můžeme vsadit prostě na to, co se nám líbí, ať už zvolíme jednoduchou klasiku či současný design. A k vítání Nového roku určitě patří květiny. Vždyť nastává slunovrat, a to je naděje na jaro a květy. Neměli bychom jimi šetřit, a měli bychom se snažit naaranžovat je zajímavě, aby byl závan tepla a slunce citelný. Trendy pro nádoby na květiny nám jdou nesmírně vstříc.

 

Vyrábějí se velmi rozmanité a nápadité tvary, a ty klasické jsou pro změnu často hodně rozměrné. Vlastně už se jedná o jakési skleněné objekty, které by obstály i samy o sobě. A pro ty z vás, kteří mají rádi nápad a méně okázalosti, ještě dvě ukázky na závěr. Všimněte si, co je pod růží – i tak se může dostat na novoroční stůl čočka!

 

Text: Vladimíra Storchová