Začalo to soškami ze slonoviny, pak přišel plast a stroje. Masová výroba plastových ozdob a památečních předmětů zaplavila trh, figurky lidí i zvířat byly vzorovým kýčem.

Dnes je značka Koziol vyhledávaná na veletrzích z jiných důvodů. Stačí si stoupnout k expozici a pozorovat. Každému, kdo přistoupí k vystaveným výrobkům této značky, se mimoděk roztáhne pusa k úsměvu.

A tak to firma chce: „Dát funkčním předmětům veselou formu, vyrábět věci nejen užitečné, ale také zábavné, přinášet radost každý všední den, to je základní princip, který stojí za každým naším rozhodnutím,“ řekl Stephan Koziol, vyučený řezbář slonoviny, který už řadu let vede rodinnou společnost.

Právě v jeho hlavě se vylíhnula myšlenka „nápadů pro kamarády“ /ideas for friends/ - úsměvné, ale také užitečné figurky a další tvary z plastu, které rozsvítí kuchyni a zpříjemní všední každodennost. 

    

Nestydět se za minulost

Mnohé firmy začínaly podobně a na svoje počátky si programově nepamatují, Koziol bere kýčovitou minulost jako součást přirozeného vývoje. Obdiv k plastům, který patřil ke kultuře sedmdesátých let, vynesl značku na pozici hvězdy právě proto, že kýč byl tehdy designem zcela promyšleně rehabilitován. 

    

V devadesátých letech nabrala značka dobrý kurs a vyplula ke skutečnému, obdivu hodnému designu. Vlastní cenu za nejlepší design, udělovanou v Chicagu, i prestižní Red Dot Award – Best of the Best. A je často napodobována, kopírována, vykrádána…

Při líčení marného boje s asijskými plagiátory se Stephan s nadhledem jemu vlastním usmívá. Právě ten jeho nadhled a také notná dávka sebeironie, s níž sám sebe klidně charakterizuje jako diletanta, který nemá strach překračovat meze, je citelný na výrobcích značky Koziol. 

Plast je základ

Před časem firma nelenila, a do expozice na veletrhu instalovala rovnou stroj, s jehož pomocí vyrábí. Plnil se barevnými kuličkami, které vznikly z drceného čili recyklovaného plastu, a z pásu po chvíli vyjížděly ještě teplé figurky – tenkrát zrovna to byly červení panáčci, kteří slouží jako držák na mobil. Invence značky neupadá, a vy si můžete zalidnit kuchyni různými pomocníčky na loupání, škrábání, kořenění, nebo jen tak pro radost. 

  

Závěsy, které mohou něco předělit, nebo vyvolat sváteční atmosféru, lze rozdělit na prvočinitele, a použít třeba jako podložku pod horký hrnek, ozdobu od sítka na čaj můžete pověsit na vánoční stromek, lampa Josefína bude nad stolem dobře vypadat. A také se u této značky docela dobře vybírá dobrý dárek pro kamarády… Nejen do kuchyně, ale i na pracovní stůl či do koupelny. 

    

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Archiv autorkyAutor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Vladimíra Storchová