Zřetelně se ubírají dvěma hlavními cestami: klasickou, kterou přizpůsobují času, a zcela jinou, novátorskou, kde se do hry dostávají neobvyklé materiály i tvary. Patrná je inspirace kosmem i přírodou, světla mohou být měkká, lákající k pochování v náruči, i taková, že připomínají spíš nějaký dílenský předmět…

Před pár lety jsme viděli na veletrhu Euroluce svítidlo ze zubních past, rok poté předvedl krásnou kolekci svítidel Swarowski (pravda, ta nebyla určena pro kuchyni).

Pravdou je, že dovoleno je v podstatě vše, a že právě v tvorbě svítidel design pokročil snad nejvíc. A tak vám nad stolem může viset a vlnit se vtipně propojená celá sestava menších světel s použitím plastu, svítidlo papírové, stejně jako se stále ke slovu dostává tradiční, moderně upravené sklo, nebo kov.

Tom Dixon

To je velmi renomované designérské jméno, navrhoval například zrovna pro kolekci značky Swarowski, každoročně se ale představí svojí vlastní designovou kolekcí, ve které světla nechybí. 

Za ta léta prošel všechny kovové lesky od mědi přes bronz po zlato, jeho výrobky jsou vždy střízlivé, moderní, užitné a přitom nepřehlédnutelné. Sluší jim sólo i zopakování v řadě, která se ostatně teď nad stolem nosí. 

Možná i proto, že jídelnímu stolu byla vrácena jeho původní funkce: spojit rodinu. Designéři věří – a věřme i my, že se u něj zase pravidelně schází hodně lidí, a tak stůl musí být velký a jedno svítidlo by ho neobsáhlo… Dixon ale netvoří jen z kovu, a někdy jeho svítidla nad stůl jen doplňují celou sestavu stůl-židle-světlo (viz. níže dva obrázky vedle sebe).

Hra a užitek

To jsou dvě slova, která v podstatě vystihují podobu současného svítidla. 

Svítidla, připomínající keramické „formičky“ v různých barvách mohou viset nad stolem, ale stejně dobře vypadají zavěšené v různých výškách před oknem, kde večer tvoří světelný obrázek.

Plasty se prosazují stejně, jako v jiných oblastech interiéru výrazně, a právě ony jdou často ruku v ruce s nadsázkou a vtipem. Co říkáte velkým natáčkám? 

Pod nimi se může sedět docela příjemně. Možná ale máte pořád nejraději poctivé stahovací lampy, které mají svoje historické opodstatnění pro dobu, kdy maminky a ženy jako takové po vaření večer zašívaly a vůbec konaly různé práce, při kterých potřebovaly různé světlo, ale v kuchyni bývalo obvykle jen jedno... Vězte, že i ty se stále navrhují. Jenom už nevypadají tak romanticky. 

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorkyAutor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky