Je docela příjemné zjištění, že za hledáním cest současného designu nemusíme nutně jezdit někam za hranice naší země. Poměřovat se mohou studenti i zavedené značky.


Rekapitulace

Značek, které jsou známé, na přehlídkách DesignBloku spíš přibývá, a pro spotřebitele je to příznivá zpráva: Definitivně snad odzvonilo počátkům devadesátých let, kdy se rušily návrhářská oddělení jako nadbytečná, všichni už vědí, že v konkurenci je třeba zaujmout. A naši výrobci o to usilují, chtějí, aby ruku v ruce s nutnou a dobrou funkcí šel i zajímavý, originální vzhled – forma. I když na DesignBloku najdete především ty, kteří to věděli vždycky. Pravidelně se účastní třeba loni oceněný TON ( židle této značky obsadily jistě nejednu domácí jídelnu), letos získal za nejlepší nový nábytek cenu Polstrin, který považuje vyvažování funkce a formy za samozřejmé odjakživa.

 

Studenti a spol.

Z loňského DesignBloku jsme vám ukazovali formu na bábovku, který umí nestejně velké porce. Letos Jana Černá přestavila hrneček "Osm o páté", který téma bábovka tak docela neopouští. Hrneček má totiž tvar bábovičky, a také je možné ji v něm upéct, kromě toho, že do něj můžete nalít kávu, želé či pudink, a radovat se z toho, že hladina v hrnku tvoří kytičku.

Ještě zmínka o soutěži Národní cena za studentský design. Letos poroty nominovaly 58 prací, pro tyto stránky byla mezi nominacemi zajímavá různá svítidla, sklo či kolekce nových vypínačů.

Drobných předmětů do kuchyně, ke konzumaci či k ukládání zásob je vždycky poměrně dost, a jestli patříte k těm lidem, kteří neradi kupují velkosériové věci v supermarketech a mají rádi doma něco méně běžného, neměli byste si nechat ujít letošní designSupermarket, který začne v Praze v prostorách paláce Archa Na Poříčí 7. prosince a bude probíhat do 11. 12.

Letos se kromě našich zúčastní i zahraniční vystavovatelé, a nenajdete tu nic z levné produkce masových výrobků. Šanci představit se tu dostává nastupující generace designérů. Můžete je tu poznat i s ni i diskutovat, třeba jim i přinesete nápad, když se s nimi podělíte o to, co si přejete na trhu pro svět kuchyně a vše, co s tím souvisí, najít.
 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky