Úvodní dva obrázky nejsou náhodné, spíš mají představit výrobky, které jsou pojmenované v úvodu.

Čistý, nekomplikovaný, ale mnohdy rafinovaný design značky eva solo se hodí pro jakékoliv stolování, a já navíc tvrdím, že pro děti, které možná mají trochu problém s jídlem, je obzvlášť vhodný.

Má obvykle vysokou estetickou hodnotu, ale nepotlačuje potravu, kterou nese, spíš jí dává vyniknout.

Stůl s tímto druhem nádobí působí čistě, nevtíravě a lákavě z něj vykukuje potrava. Snese také jiné barevné doplňky jako je prostírání, ubrousky apod.

Docela mne vyděsila světová studie, která říká, že děti stále víc odmítají pomeranče a vůbec kusové ovoce, a vyžadují pouze ovocné šťávy.

Design by mohl chuť na šťavnaté sousto přivolat, možná, ale jinak to bude záležet i na výchově…

 

Světová značka jako je Villeroy&Boch na nádobí a celé sety pro děti nezapomíná nikdy, její kolekce jsou vždy milé, stejně jako shora vyobrazená konvička či obrázek následující.

Rodinné vzory

Kromě designu, určeného výhradně dětem, existuje celá široká skupina výrobků, jejichž design je určen rodině jako takové. Může vyhovovat malým a velkým, a tak je také navrhován.

 

Často se jedná o série a kolekce, dělané k určitým příležitostem či svátkům. Podívejme se například na blížící se Velikonoce. Značka Kahla má po ruce pěknou soupravu šálků, Marimekko chystá docela odvázaný veselý jarní dekor pro textil i různé předměty. Mohou zaujmout děti natolik, že s nimi budou chtít pracovat, pomáhat v kuchyni.

Jenom je neodhánějte, dejte jim veselou chňapku, i když v ní ponesou třeba lehký košík s pečivem… nebo jim na kohoutí tác vyrovnejte lžičky, ubrousky, apod., ať samy prostřou. Jednou budete ještě hodně vzpomínat na chvíle, kdy vaše děti samy a dobrovolně chtěly pomáhat, tak to pěkně podchyťte. I s pomocí designu…

Zdravé a nechtěné

Překonávat nechuť dětí násilím nemá vůbec smysl, jen si utvrdí představu, že to jídlo je hnusné… Jakmile ale ucítíte u malého konzervativce ochotu zkusit něco nového, podpořte jeho snahu i pěknou miskou, nádobím, ze kterého se právě to (například vločky) bude jíst.

Některé designové drobnosti vám jdou samy vstříc a nabízí rovnou možnou hru jakou je třeba krabička-vajíčka-slepička.

 

Pro povzbuzení celkové chuti dítěte by stůl jako takový měl působit nekomplikovaně a vesele. Právě to dokáže nabídnout například jemný proužek, který je designovou stálicí a hvězdou zároveň.

Druhá nechuť k jídlu, zvláště pak zdravému, přijde s pubertou, kdy právě se rodící slečny budou hledět do zrcadla, a kriticky zkoumat špeky, které vidí jen jejich oči. (Což jim nezabrání v tom, aby se jinak cpaly sušenkami, hamburgery, colou a čokoládou, ale snídaně je fuj). Pohrdnou samozřejmě dětským designem, ale ten dospělý je zase bude nudit.

Někde mezi je možná právě sestava od Kahly Update Air. Skoro dospělá, hezky barevná, a ti motýlci …. Design vás nikdy neopustí a vždycky je připravený pomoci, ba i v těžkých dobách, kdy do spořádané rodiny vtrhne puberta.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorkyAutor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky