Designérský svět má pro ranní stolování vysloveně slabost. Že by to byli právě designéři, kteří nejvíc a nejraději tvoří po nocích, a vědí proto moc dobře, jak je těžké probrat se dříve než před desátou (jedenáctou, polednem, doplňte si sami)?

Vzhled stolu, barvy použitého nádobí, dekor, to všechno na nás působí.

Hravě

Svěží vítr vane jako obvykle ze severu. Skandinávský design není jen střízlivý, věcný, ale také hravý. Když značka Marimekko přišla s medvědy, neomezila se jen na hrnky… Tento dekor se objevil na textilu, a pokud se vaše dítě - nebo snad rovnou vy - do medvědích hrnků zbláznilo, mohli jste pořídit stejný batůžek do práce či školy… Umění designu (ale i dobrého dekoru) spočívá v možné využitelnosti a kombinovatelnosti. Severské vzory se navíc obvykle velmi dobře snášejí a kolekce se mohou i různě mísit, protože vždycky existuje jedna základní jednobarevná.

Moderní klasika

Pro čas snídaně se dobře hodí barvy přímé, jasné, s pozitivním nábojem. Jen pozor na to, že oranžová a červená také silně podporují chuť k jídlu, pokud zrovna náhodou chcete hubnout… Vydařené kolekce renomované značky inovují a rozšiřují, například nápad s porcelánem, který zdobí samet (Kahla) má už několikátou řadu

  

Vhodné jsou ale i jemné pastely, které vás neburcují, nýbrž opatrně a jemně laskají vaše smysly. Klasické evropské značky jako je Kahla, Willeroy&Boch či Rosenthal přicházejí pravidelně s designovými novinkami, vedle ryze současných a často stroze bílých kolekcí se ale klidně nechávají inspirovat klasickými rostlinnými motivy. Tradiční rodinná porcelánka Hutschenreuther, která působí od roku 1814 přinesla v roce 2005 vydařenou kolekci porcelánu Luna Lavina s moderně pojatým něžným dekorem

  

Samozřejmě, že kromě snídaňového setu, který snad musí dobře naladit i největšího bručouna, obsahuje i talíře, mísy apod. Mluvíme-li o designu, nesmíme vynechat ani celou dlouhou řadu Wave značky Willroy&Boch, která dost významně ovlivnila na nějakou dobu tvary porcelánového nádobí. Šálek se zvláštně tvarovaným zvlněným uchem na podšálku – vlně se opravdu hodně napodoboval.

  

K šálku se přidružily misky, talířky, cukřenky. Na fotkách vidíte design, který dostala kolekce NewWave v roce 2008. Název kolekce: Acapulco.

Barvy

Nevěříte, že proměňují náladu stolu? Praktická ukázka na závěr: jeden a tentýž stůl, dvě barvy ubrusu. Vidíte a cítíte ten rozdíl? Jak jeden příjemně chladí a druhý teple hřeje? Tak vidíte!

  

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky, www.isifa.comAutor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky, www.isifa.com