Kdybychom si chtěli vytvořit nějaké pořadí, které by určovalo, co v současných kuchyňských trendech nejvíc letí, určitě by u povrchů na první místě stál vysoce lesklý lak, především bílý. A hned druhé by byly povrchy ze dřeva.

Masiv i dýha

Kuchyňské sestavy, které se letos předváděly v Miláně, byly většinou uspořádány do „L“, a tato elka zase zhusta tvořily mosty. A do třetice toho častého byl mnohdy onou lávkou kus dřevěného masivu, který zároveň slouží jako pracovní plocha, a spojuje vzdušnou čarou dva moduly. Vypadá to moc pěkně, dřevo oživuje strohý vzhled kuchyně a navíc má praktickou funkci.

Vůbec nejčastěji se kombinuje dřevěný povrch s bílou v podobě MDF, corianu, atp., dřevěná kostra má bílé přední zásuvky, nebo dřevo korpusů doplňuje pracovní plocha s umělým povrchem, případně je z přírodního kamene. Variant je bezpočet.

A pak jsou tu doplňky

Nemám teď na mysli rovnou jídelní stůl z kvalitního dřevěného masivu, i když právě ten je velice krásný, ale věci, které na stůl přijdou. Novinkou byl letos i set značky Alessi – úhledná dřevěná krabička, jejíž víko slouží jako podnos, a uvnitř je skrývačka pro další věci, takže snadno dopravíte na stůl vše, co právě potřebujte ke snídani či svačině.

 

Dřevo se do kuchyně dostává také pomocí židlí, poliček na kuchařky a dalších předmětů, které si můžete cíleně vybrat, vyrobit, nebo nechat udělat, pokud šikovný domácí kutil není po ruce.

Napodobeniny

O tom, že je dřevo stále moderním a aktuálním materiálem, svědčí i skutečnost, že se mnohdy umělé povrchy jako dřevo aspoň tváří. A to je vlastně moc dobře, protože když nám kapsa na drahý masiv nestačí, můžeme mít aspoň příjemný „dřevěný“ pocit při pohledu na desku, která má dřevěný vzhled.

Dokud si nesáhnete, rozdíl nepoznáte. A i když se před vámi deska opticky vlní, na omak je pak plocha dokonale hladká a dobře se udržuje. I to je výhoda napodobeniny, ze dřeva už mastný flek nedostanete. A těch pár pravých dřevěných doplňků si přece pořídíte.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Archv autorky