V desátém pokračování, kterým obsáhlou reportáž z milánské Eurocuciny uzavřeme, se pojďme podívat podrobněji na současné uspořádání hlavního společenského centra bytu či domu.

Zpočátku se prostě do prostoru bez příček postavila kuchyně tak, jak to bývalo dřív u garsonek, a od obytného prostoru ji odděloval třeba barový pult či vyšší skříňka. Podlaha se stále ještě členila, jiná byla v kuchyni, a tam, kde začínala dřevěná či nověji laminátová, bylo jasné, že jste v obýváku.

Už při minulé Eurocucine, která se konala před dvěma lety, jsme mohli pozorovat, že výrobci kuchyní se snaží přechody mezi jejich výrobky a tím ostatním nábytkem změkčit. Z kuchyňských sestav vybíhaly police, na nichž už nebylo kuchyňské náčiní, u komody, stojící poblíž, se opakoval dekor kuchyňských dvířek, barva, materiál, apod.


Naprosté splynutí

Za další dva roky se dá říci, že designéři a výrobci dotáhli umístění kuchyně ve společném obytném prostoru k dokonalosti. Nikoho nepřekvapí, že mnozí výrobci, kteří byli dříve výhradními dodavateli kuchyní, najednou vyrábí i tzv. „pokojový“ nábytek. Pokud ovšem chtěli dosáhnout příjemné harmonice, nic jiného jim ani nezbylo. A kromě toho, krize naučí kdekoho myslet pružně a hledat nové možnosti. Proto přichází změna i z druhé strany, a zapřisáhlí výrobci nábytku si zkoušejí i kuchyně.

Dnes můžete mít při vkročení do místnosti problém zorientovat se, kde že vlastně kuchyně je. Jednotný vzhled skříněk, použitých v místnosti na stěnách i na zemi, jednotné tónování celého interiéru, sjednocená podlaha. Sestava, nesoucí kuchyňské spotřebiče ve stejném barevném tónu jako sedací souprava, police, které umístěním předmětů úmyslně narušují zóny, které se dříve striktně oddělovaly.

 


Ti výrobci, kteří nábytek nedělají, vystavují kuchyně sestavené tak, aby bylo jasné, že právě tady je místo pro sezení, tady bude televize a bydlení je hotové… Možná i proto se tolik vrací do kuchyně dřevo a dekor, dřevo už samo o sobě vyvolává pocit obývacího pokoje, a dekor se dá využít pro různé části zařízení prostoru.

Vypadá to hezky, harmonicky, příjemně, a tak ani nevím, proč mi vrtají v hlavě ti, kteří letos vystavovali samostatné kuchyně podle starého vzoru: velká uzavřená kuchyně s velkým stolem a dostatkem místa pro rodinu. Kdo ví, možná, že ve chvíli, kdy chválíme dokonalé provedení, začínají otevřené prostory, stojící teď na vrcholu, sestupovat pomalu dolů. A že časem přijde úplně jiná kuchyňská revoluce.


 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: SIM Eurocucina