Je to jen zdánlivě překvapující. Když vezmeme v úvahu, že jednoduché kuchyně hladkých linií jsou obohacovány o jisté zdobné prvky, není už pak nic divného na tom, že krášlicím a designově výrazným prvkem celé kuchyně mohou být i digestoře.

Od prvních lapačů pachu, u kterých hlučné motorky poháněly vzduchovou ventilaci, a přes společný odtahový prostor mohli všichni čichově pátrat, co vaří panelákoví sousedé, udělaly digestoře velký krok vpřed. Od prvních nutných funkčních zařízení nad varnou plochou neohrabaného až nepěkného vzhledu se přes fádní a solidní vzezření dopracovaly k elegantním tvarům z velmi kvalitních materiálů.

 

Sázka na subtilnost

Určitě designu digestoří prospěla móda kuchyňských ostrovů, neboť tehdy se dostaly ze zastrčeného místa v koutě či někde mezi skříňkami do prostoru. Bylo na ně vidět ze všech stran, a výrobci si uvědomili, že se právě digestoř může stát zajímavou dominantou. Po éře převážně kovových válců či kvádrů poměrně robustního vzhledu se teď zase vrací subtilnost a nenápadná nápadnost, která z prostoru kuchyňské sestavy prvoplánově nekřičí. Tedy – existuje obé, ale vy si můžete aspoň vybrat.

Velice šikovné a dobře vypadající jsou digestoře, které ke svému hlavnímu poslání přijímají i roli středu závěsných polic, převážně skleněných, nebo aspoň jejich horní plocha tvoří hladkou polici na vystavení různých předmětů, které chceme mít po ruce, nebo jen tak pro radost na očích. Kov je lesklý, matný, kartáčovaný, eloxovaný, cokoliv se vám zlíbí.

 

 

Doplnění a harmonické sladění s ostatními součástmi kuchyňské sestavy jindy obstarává lak, nebo rovnou povrchová úprava shodná s tou u dvířek sestavy. Některé nové digestoře působí lehce jako designérský vtip, jiné mají úmyslně retro tvar, a některé jsou velice vznešené.

Zcela samozřejmá jsou integrovaná světla, a pokud možno tichý chod při odsávání. Je dobře, že právě teď se nabízí taková pestrost, protože digestoře se k nám novým uspořádáním varné plochy a místa pro stolování hodně přiblížily. U nových sestav je docela běžné, že sedíte na barové židličce u jídelní desky, na protější straně lákavě voní dokončovaný pokrm, a těsně u vašeho ramene přede digestoř. Tak si je pečlivě vybírejte!Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Vladimíra Storchová