Trend, který zjednodušuje kuchyni a její úklid je díky němu velmi snadný. Většinou stačí zavřít či zatáhnout dveře nebo stáhnout roletu a rázem máte pocit, že jste se omylem ocitli v šatně. Výrobci ale stále sledují náladu spotřebitele, všímají si jeho odporu vůči sterilnímu vzhledu, a tak se s pomocí designérů snaží nabídnout verze, které i přes převahu dveří mají jistý půvab.


Něco ukážeme

Nejjednodušší cestou k oživení je neukrýt všechno. Často jsou tedy přiznané některé elektrické přístroje - přímo se to nabízí u trouby, kterou nemůžeme rozpálenou po výkonu zavírat za dvířka. Roli otevřenosti mohou plnit také již zmíněné police. Pokud necháváme nezakrytou základní pracovní plochu s varnou jednotkou, můžeme ukrýt úložné prostory nad ní. Při práci sice působí malebně a útulně, ale když přijde návštěva, je lepší je jednoduše skrýt za matným sklem nebo roletou. 

 

Jako v pokojíčku

Svoji roli hraje také barva a zvolený materiál. Nemusí to nutně být vysoce lesklá bílá plocha, která nějaký čas dominovala nejen kuchyni, ale celému interiéru. Můžeme zvolit veselou barvu a stejný barevný akcent pak umístit do přilehlého obytného prostoru, aby se interiér pěkně provázal… Luxus a pocit, že jsme v pokoji, vyvolává především hojně používané kvalitní dřevo nebo aspoň povrchová úprava, která dřevo připomíná.
Po čistých linkách, sterilitě, hladkosti a jednoduchosti se do kuchyní opět vrací drobná zdobnost. Kam jinam než na dvířka skříní ukrývajících kuchyni.

 

 

Jak se otevíráš?

Na veletrhu to bývá docela zábava. Velmi aktivní jsou muži, kteří se soustředěným výrazem přistupují k vystavenému nábytku a podrobně ho zkoumají. Ale když chtějí vyklopit dvířka, začnou se jim skládat pod rukama, nebo chtějí otevřít dveře, které se ale počnou vlnit a tvořit harmoniku. Často po otevření vyjedou rovnou i úložné segmenty a prostor je dokonce osvícený.

A neříkejte mi prosím, že jste to už četli. Já jsem vás varovala hned v úvodním článku z Milána. Není to opravdu žádná žhavá novinka, ale faktem je, že to, co jsme minule a předminule na Eurocucině obdivovali pouze u některých výrobků, se letos stává samozřejmostí. A to je prima, ne?

 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Salone Internazionale del Mobile, Dada