Design je všudypřítomný. Každý výrobek, který vezmeme do ruky, je nějakým způsobem formovaný, dostal povrchovou úpravu, nebo má například promyšlenou rukojeť, aby se nám předmět dobře držel nebo dostatečně vykrouženou nabírací plochu, aby nám nic nevytékalo či nevypadávalo. Ale většina z nás takhle o designu nepřemýšlí.


Milá obyčejnost

Velikost designéra, který přistupuje k návrhu nějakého dlouhými léty prověřeného kuchyňského pomocníka, se pozná podle pokory a podle toho, že neexperimentuje zbytečně tam, kde to není na místě. Nebo je to také v tom, že sáhne po zapomenutém materiálu a vdechne mu nový život. Když potom navštívíte zcela současnou expozici moderních kuchyní, můžete mít přesto zvláštní pocit důvěrnosti, který připomíná dětství nebo hezké chvilky v kuchyni s babičkou, maminkou, dětmi… Osobně mám tyto pocity velmi ráda a s lehkým napětím na každém veletrhu očekávám, kdy se dostaví.

 

Zpátky k původnosti

Tentokrát mi milé šimrání způsobila světoznámá značka Alessi, stejně jako o něco méně známé firmy Serax a Norman. Proutí, dřevo, korek, drát a kov. Z těchto tradičních materiálů vyrobené pěkné a nepostradatelné drobnosti do kuchyně. Ani se člověku nechce věřit, že se zde všichni úplně obešli bez plastu. Jednotlivé výrobky mají tu moderní, tu retro vzhled a jsou nádherně neobyčejně obyčejné.

Vtip a nápad se dostaví v určitém posunu: dírky na párátka v korkové zátce, u vývrtky je najednou korek nahoře jako držátko, nikoliv dole, vyvrtaný z láhve, ruční metličky na šlehání sněhu nejsou úplně uzavřené, trochu připomínají květ a mají krásné tradiční dřevěné držátko...


Jak vidíte, radovat se opravdu člověk může i z maličkostí. Například z toho, že může mít v moderní kuchyni předměty, které mu svým designem připomenou dětství a přitom bezchybně fungují. Nebo věci úplně nové, z klasického materiálu a promyšlené do detailu: co jiného je miska se slánkou na drobné dobroty, třeba cherry rajčátka, kde do korkové zátky nastrkáte párátka, aby bylo čím nabírat do pusy...?Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Alessi, Serax, Norman