Když se podíváme na obecné trendy, platí u kuchyní v podstatě totéž, co se dalo v Miláně vyčíst z celkového směřování výrobců nábytku. Oblíbené a také praktické jsou především moduly, které pak můžete skládat podle potřeby. V kuchyni pak celou pracovní sestavu ještě pečlivě schováte.

 

Neukazujte hořáky

Kdo má malé nároky na vaření, malý byt, případně oboje, může mít vaření uzavřené v jediné skříni, za jejímiž dveřmi se skrývá vše nezbytné.

V klasických velikostech i těch lehce megalomanských, šířících se do nekonečna, ukrývá pracovní plochu, varnou desku či polici s vařivem, do které není zrovna krásný pohled, sestava uzavřených ploch, eventuálně roleta, a různé menší výsuvné plochy či aspoň vyvýšené okraje.

K novému přístupu výrobců patří zvyšování některých dílů, které umožní ukrývat před zraky návštěv v otevřeném prostoru výhled na plynové hořáky a varnou plochu s kastroly vůbec, protože pak pohled směrem ke kuchyni nepůsobí rušivým dojmem.

Podobně se zachází s prostorem u pracovní plochy. Aby se po ní neroztahovaly různé pytlíčky, skleničky s přísadami či rovnou mycí prostředky, umisťují se přímo u plochy, nebo za dřez, police, u kterých stačí zmáčknout tlačítko, a vyjede neprůhledná či matová plocha, která vše zakryje.

 

Účelné i estetické

Někdy vypadá kuchyně jednoduše jako sestava skříní. Až když je začnete otevírat, ukáže se vám, čím je která obydlená. Skříňové dveře ukrývají různé spotřebiče i úložné prostory, mnohdy i dřez, pracovní a varnou plochu. 

A pak jsou tu rolety, za které na závěr vaření zatáhnete ručně či je spustíte elektronicky, a je okamžitě uklizeno. Mohou být designově výrazné, barevné, s nápadným vzorem, i zcela minimalistické. S jejich pomocí ale určitě působí vše esteticky a úpravně během několika málo vteřin. A to se dnes u kuchyní, které jsou součástí otevřeného obytného prostoru, cení obzvlášť.

.- po rozkliknutí si prohlédněte obrázky  vpůvodní velikosti 

Vladimíra Storchová
Foto autorka a Eurocucina SIM Milano