Paradoxně bychom vlastně mohli říci, že ve srovnání s tím, jak se v minulých sezónách objevovaly kuchyňské sestavy celé červené, žluté, oranžové či zelené, je nyní, v sezóně plné barev, té kuchyňské probarvenosti o něco míň. S barvami se ale pracuje promyšleně, neřeší se jednoduše tak, že se prostě roztáhnou do plochy.


Přímo v sestavě

Eurocucina ukázala, že nemusí být všechno úplně stejné a že kombinace barev i materiálů vypadají velice pěkně. Když jsou dolní korpusy výrazně barevné, oddělí je od nebarevných horních skříněk neutrální pracovní plocha. Když je hlavní část skříní barevně výrazná, je jasné, že pracovní centrum bude nebarevné. Nebo se do kompaktu kuchyňské sestavy přidá jako solitér jeden barevný díl, případně je barevná vitrína či police.

Vždycky ale musí neutrální tóny barvu velmi ladně a elegantně doplňovat. Ke žluté bílá a šedá, červená k sobě dostává šedou s modrým nádechem. K růžové a fialové se přidávají korpusy bílé nebo v krémových i šedých odstínech, zelená se kombinuje s bílou, její módní výrazný žlutozelený odstín se dřevem a tak podobně. Jednolitá sestava kromě bílých či dřevěných snad už ani neexistuje. Povrchová úprava různě barevných ploch může také kontrastovat, střídá se lesk a mat, hladký a zdánlivě plastický povrch, někdy opravdu vystupují na dvířkách skříněk reliéfy. Hodně se prosazuje kombinace dřeva s přirozenou kresbou a lakovaný povrch. A není výjimkou ani více barev v jedné sestavě, které jsou buď v jednom odstínu různé intenzity, nebo naopak kontrastní.

 


Jiné způsoby probarvování

Chcete-li kuchyňskou sestavu nadčasovou a nebarevnou nebo jste si právě nedávno takovou pořídili, nemusíte ji měnit. Stačí stěnu za bílou sestavou barevně vymalovat nebo dát barvu na stěnu proti ní. Tam, kde se vám nechce malovat, můžete sáhnout po tapetě. Tapety jsou teď velice módní a vystavovatelé jimi ve svých kuchyních nešetřili. Bylo to většinou velmi příjemné, ale zase nešlo o celé plochy, jen o pásy či pozadí některé kuchyňské části. Celý prostor tento způsob velice odlehčuje a zatepluje, takže pak už ani nevnímáte, že na rozkvetlé stěně jsou chladně kovové spotřebiče či skříňky.

Nu, a máme-li použití barev v kuchyni vyjmenovat do detailu, nesmíme zapomenout na diody a prosvětlování. Světlo je tu pořád, ale už tolik neřádí. Vytvoří třeba v sestavě jednu teple žlutou část nebo jemně probarvuje stěnu, která je za skříňkami. Podobnou roli hraje i tónované sklo.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: autorka a SIM Eurocucina