Trendy se nikdy nevznášejí nad jedním oborem jen tak samy o sobě. Obvykle po sobě pokukují a občas se napodobí. Když do textilního světa vtrhly barvy, pocítí to i porcelán. Ovšem je nutno vyvažovat, není možné obarvit všechno a udělat z interiéru barevný cirkus, ze kterého rozbolí hlava…


Stále stejné rekvizity

I když se samozřejmě mění design porcelánu, jeho formy a použité vzory, přece jen zůstávají určité jistoty. Však také porcelán neměníme tak často. Na nás je spíš, abychom si zvolili styl, který se bude hodit do naší kuchyně, jídelny, na náš rodinný stůl.

V Paříži na veletrhu Maison&Objet byla nabídka velmi zajímavá, ostatně porcelán je tam vždycky pěkný, je na co koukat. Klasická skupina, která se decentně drží bílé, kterou zdobí zlatem, bílým zlatem a platinou, nepohrdne moderními tvary. Jednoduché sety zase rády sáhnou po luxusně vypadajícím zdobení. Vyvažování protikladů je jakýsi leitmotiv, který se táhne napříč současným designem a prolíná se různými skupinami bytových výrobků.


Veselé a odvážné výboje

Ty pochopitelně nemohou chybět, stále se na světlo dere nová generace, která touží přijít s něčím, co tu ještě nebylo. Je to možná nadlidský úkol, ale jejich snaha je vesměs sympatická a najdou se věci, které jsou nejen mladé a provokující, ale i velice dobré. A pak je tu klasika, která otevře dveře něčemu, co se u ní nenosí, a dopadne to výtečně. Příkladem za všechny je limitovaná kolekce vzácného limogeského porcelánu, kdy směla designérka Isabele Toret lehkou a nadanou rukou dezertní talíře prostě počmárat. Její „pařížská koketka“ je půvabná, drze se prochází po vzácném zboží a určitě i vyvolá chuť na něco dobrého, že?

Vy ji určitě vzhledem ke stokusové edici mít doma nebudete, ale dobře se dívejte, jak kreslí vaše děti. Možná byste si mohli pořídit nějakou opravdu originální keramickou soupravu…Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky