Patří sem totiž inteligentní high tech materiály, které izolují, chrání před paprsky, nechytají prach, mají sníženou špinivost. Většinu těchto vlastností oceníme právě kuchyni a na jídelním stole, stínění před paprsky zase na kuchyňském (nejen) okně.

 

Split Clarity patří do kuchyně

Tak se skupina jmenuje, je velmi uvolněná, přírodní, příjemná, čistá. Veškeré utěrky, jemné žakárové ubrusy, ubrousky, světlé tapety, rolety a kuchyňské závěsy patří právě sem. Materiály v této skupině mají být jednoduché, funkční, prostoupené poněkud chladným světlem.

Novinkou jsou povrchy, které jako by vibrují, mohou mít lesklý efekt nebo trojrozměrný efekt, kterého se dosahuje důmyslně propracovanými vzory. Uplatňuje se především na polštářích, závěsech, potahových lehkých či letních, materiálech. Především do této skupiny patří grafika, proužky, to je evergreen, vzory také vytváří kontrast světla s stínu, hrají si s nimi, a právě ta hra světla a stínu je podstatná.

 


Kombinace barev

Ta je vždy nová, proto se trendy mění. Tentokrát se sází na protiklad, vytváří se záměrně jakási dvojakost. Kdybychom si to měli konkrétně představit třeba na prostřeném stole, na světle šedý ubrus dáte jedovatě žluté nádobí, nebo tu jedovatinu, která je vlastně spíš žlutozelená, a bude například na ubrousku, zklidníte studenou fialovou rezedy. Použijete jako podložky velmi silné plstěné kruhy, a k tomu doplníte měkké lehounké materiály z jemné bavlny či lnu, který je zpracovaná až do poloprůsvitné formy. Ke kulatému hranaté, ke kompaktnímu lehké – ale mluvíme stále o textilu! Tedy o míchání vzorů a také o kombinacích různých materiálů. Celá barevná paleta této skupiny stojí na dvojpólnosti, studené jasné přírodní tóny doplňují vždy teplé odstíny dřeva. Jen v této skupině najdete přímou černou, jinak je tato barva dost upozaděna, více se v bytě sází na hnědé a šedé tóny, v kuchyňském textilu se pak uplatňují především velmi měkké šedé odstíny. Najdeme tu i perforované materiály, plisé, uměle vytvořené záhyby.

 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky