Možná to tak u vás nechodí, možná máte natolik silnou vůli, že předmět opotřebovaný vyměníte za nový, a nikdy nic nepřebývá. Pak jsou tu ovšem ještě právě proběhlé svátky, kdy býváte pod stromečkem obdarováni, a mnohá kuchařka/kuchař nalezne něco praktického do kuchyně. 

Dokonalé systémy

Designéři už dávno nepojímají tvorbu kuchyně jako něco, co musí být především bytelné a také celkem dobře vypadat zvenčí. Pohrávají si s detaily, a k rozvržení zásuvek a řešení vnitřních úložných prostorů přistupují úplně vědecky. Asi už samozřejmé jsou pojezdy, při kterých stačí na přední stěnu ťuknout, aby se šuplíky a kontejnery poslušně a tiše zase zasunuly... Jde ale o to, jak to tam uvnitř vypadá. 

Nejjednodušší, a také v současné době velmi aktuální sestavy prostě schovají všechno do „skříně“. Ať už se dvířka otevírají normálně, posunují, nebo vlní jako harmonika, za kompaktním uzavřeným prostorem je spousta místa.

Hodně místa ovšem pro tento systém potřebujete i vy. Například do panelákové kuchyně se takové velkorysé a prostorově náročné řešení moc nehodí. Není nutno zoufat. V dolní části sestav pořád jsou dvířka a za nimi ... 

   

Krása i odpadky

Hodně záleží na použitém materiálu a také na tom, co zrovna v kuchyni nejčastěji děláte, jak ji využíváte. Někomu stačí úchyty pro pár nožů a talířů, drátěný kontejner na základní potraviny. Jiný ocení uzavřené menší nádobky na koření, hořčici, džem apod.

Také příznivci tříděného odpadu najdou už přímo v sestavách zabudované potřebné přihrádky s krytem, do kterých se kartony a další „čisté“ odpadky třídí jedna radost. 

   

Pokud jde o materiál, není už v zásuvkách – aspoň u kvalitních kuchyní – nic podřadného, protože to přece není vidět, a tak na tom nezáleží... Používá se krásné a kvalitní dřevo, pěkně opracované nerezové materiály, mléčné i čiré sklo, běžnou záležitostí se stává i to, že jsou zásuvky osvětlené.

Krása kuchyně se někdy ukrývá právě uvnitř, pod strohými a nenápadnými venkovními formami. 

Všeho s mírou

Otvírání a vysouvání už se nezaměřuje jen na jednoduchost a bezhlučnost. Zejména špatně dostupné a hůře využitelné rohové prostory byly pro designéry výzvou. Teď můžeme jen obdivovat, jak se po vysunutí otočí kloub a dojde k dalšímu výsuvu další šikovné přihrádky... Příjemné jsou také úzké kontejnery a přihrádky, které celé vyjedou a my k nim můžeme přistoupit ze strany.

Obdivovat však ještě neznamená honem pořizovat. Jak už zmíněno, záleží na tom, jak často a k čemu kuchyni využíváme. Podle toho si zvolíme i úložné prostory a jejich uspořádání, které by nám mělo vyhovovat i z toho hlediska, jak my sami vnímáme prostor. Musíme mít hned od začátku pocit, že právě sem se mi bude všechno krásně ukládat, že je to jednoduché a příjemné. Pak si designu užijeme i prakticky. 

Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky