Ve funkční kuchyni, která je nebarevná a vysoce účelná, hraje ostatní nábytek velmi důležitou roli. Vytváří atmosféru, zútulňuje a vnáší do koncpetu jiný tvar, než jsou přímka a krychle. I proto tak moc záleží na výběru židle, stolu a svítidla. Podle nových trendů bude právě v kategorii židlí (a také světel) opravdu z čeho vybírat.


Jednoduchá dřevěná elegance

I když jsme mohli už v předchozích sezonách obdivovat krásně tvarované židle z plastu, dřevo nemizí. Letos se spíš zdálo, že mírně převažuje, což by potvrzovalo, že se nábytkáři přiklánějí spíše k tradici, která ale není slepě kopírována. Odkaz na minulost se projevuje v solidním materiálu, někdy i tvaru, ale vždy se spíš jedná o odlehčenou a jinak uchopenou verzi předešlého. Barevné laky, které dřevo kryjí, jsou velmi syté a příjemné, vedle nich se stejnou měrou uplatňují i tóny bledší a velmi jemné. Přírodní dřevo samo o sobě má obvykle přiznanou krásnou kresbu a je pečlivě povrchově ošetřené. Také bývá často doplněné jiným materiálem, ať už se jedná o čalouněný sedák či kovové nohy.

Design Week v zóně Tortona, který je již řadu let souputníkem oficiálního milánského veletrhu, obvykle nabízí odvážnější design, mladý experiment. Zajímavé podněty shromáždilo studio Promisedesign. Prezentují například židli, která se dá rozložit a zase složit. Tento neobvyklý kousek můžete obdivovat v galerii obrázků. Všimněte si lehce infantilního dekoru - i to je pro současnou tvorbu dost typické.

 

 

Praktičnost především

Pokud se vystavovaly židle plastové, kovové s plastem nebo kovové s čalouněním, kladl se důraz především na skladnost. V drtivé většině byly židle stohovatelné, lehké, snadno přenosné a také dobře udržovatelné. Mnohé mohou sloužit stejně dobře v interiéru jako v exteriéru, v kuchyni jako v domácí pracovně nebo dětském pokoji (nemluvíme ovšem o pracovní židli k počítači, ta má úplně jiné parametry). Židle plně čalouněné s područkami, potažené jemnou kůží a hodící se především do jídelny, se také mají čím pochlubit. Ale ty si schováme zase na jindy...

 

Jaké máte doma židle vy? Jste s nimi spokojení, nebo uvažujete o koupi jiných? Diskutujte na fóru Vybavení a doplňky.Autor: Vladimíra Storchová