V přizpůsobování se otevřenému obytnému prostoru dosahuje už nejspíš kuchyně vrcholu svých možností. Má skvělé mimikry, dobře zvolené formy i materiálové složení, takže občas jen stěží rozeznáte, v které části bytu se zrovna nacházíte.

 Kuchyně Tetrix, Scavolini
 Kuchyně Tetrix, Scavolini

Invaze doplňků

Do kuchyně se už nastálo přestěhovaly designové doplňky, které dřív patřily výhradně do pokojového interiéru. Začalo to před pár lety velkými ověšenými lustry, které silně připomínaly ty staré křišťálové. Teď už je retro téměř pryč, design je současný a kuchyním sluší. Svítidla, která se používají, obstojí v každém interiéru.

Pro splynutí s obytným prostorem jsou tu i další výrazové prostředky. Funkční pracovní plochy zakončují skříňky nebo nízké pulty pokojového vzhledu včetně dekorací.

Horní skříňky často pokračují mimo kuchyňskou zónu otevřenými policemi s knihami a dalšími předměty, které se v kuchyni dřív nevyskytovaly. Interiérový vzhled dostávají i varná centra a ostrůvky, otevřené police a knihovničky se umístí směrem k obytného prostoru, a potlačí tak původní funkci celého modulu.

Kuchyňská sestava Lucrezia, Cesar
Kuchyňská sestava Lucrezia, Cesar

Decentně nebo barevně

Máte dvě možnosti: přizpůsobit vzhled kuchyně solidnímu pokoji, nebo ji vřadit do obýváku volbou barev, pro kuchyni neobvyklých. Elegantní barevnost, nebo spíš nebarevnost signalizuje vybraný vkus.

Jemné béžové tóny v kombinaci s antracitovými pracovními plochami jsou noblesní, stejně jako použití dřeva, nebo aspoň jeho vzhledu pro povrchy dvířek. Vhodně splynou především s klasickým interiérem.

Současné bydlení ale víc fandí bílé a barvám, a v tom jsou dnešní kuchyně neodolatelné. Základní bělost ve vysokém lesku se mnohdy kombinuje se světlým i tmavším, ale určitě výrazným barevným tónem, s průsvitnými materiály i se dřevem.

Vpravo: Detail kuchyně Rossana  Kuchyně Charme, Gicinque
Vpravo: Detail kuchyně Rossana. Vlevo: Kuchyně Charme, Gicinque

Barva vůbec hraje při pojednání interiéru velmi důležitou roli, a toho kuchyně, integrované do obytného prostoru rafinovaně využívají. Mohou se navenek tvářit decentně, ale pak na vás za solidními dřevěnými dvířky vyskočí sytá barva, nebo se k minimalistické sestavě přiřadí pár skříněk v tónu, který vám vyrazí dech.

Nejlepší je jít té neobvyklosti naproti. Když stěnu, která bezprostředně navazuje na kuchyňskou zónu, výrazně barevně odlišíte, případně ji, jako v případě kuchyně Charme, sjednotíte s jejími výrazně fialovými lesklými skříňkami, posouváte celý vzhled kuchyně jinam. Pak už stačí na skříňky, které se tváří, jako by nikdy neukrývaly kuchyňské náčiní, postavit pokojovou lampu a výsledek je jasný. Jste s kuchyní v pokoji.

Vladimíra Storchová
Snímky: Eurocucina, SIM Milano