Samozřejmě, že můžeme ubrus vyšít či olemovat háčkovanou krajkou. Jakákoliv ruční práce je velmi žádaná. Ale takové vzácné a pracné kousky obvykle chováme pro ty nej nej příležitosti a těžko je dáme v plen na letní stolování, kdy skvrny od ovoce či zeleninové šťávy hrozí ve zvýšené míře.


Len a bavlna

Dobrým řešením jsou samozřejmě přírodní materiály, které snesou praní při vyšších teplotách. Uplatní se především tisky na bavlně a lnu. Už v textilních trendech z Heimtextilu jsme si říkali, že celá jedna skupina je zaměřena tímto směrem. Kromě neutrálních ubrusů a prostírání v jemných přírodních tónech se nabízí celá škála vzorů, které jsou někdy i trochu robustní, ale k létu a venkovu prostě patří.


Geometrie a kytičky

Proužkované venkovské duchny má asi v povědomí každý, klasický úzký proužek se ale stejně dobře uplatňuje při stolování (a dokonce i na kobercích). Stejně oblíbené jsou různé květiny, které se v trendech drží už několik sezón. Drtivá většina navržených vzorů prostě vychází z geometrie. Barvy jsou dost syté, veselé, přímočaré. Na ostrém letním slunci všechno zdánlivě bledne, takže jedině tak se pestrost může prosadit.

 


Pár dobře míněných rad

Nekupujeme jednotlivé kousky, které nás právě teď zaujaly. Už nikdy k nim neseženeme vhodné doplňky, a nebudeme si s nimi nakonec vědět rady. Nejlepší je vybrat si nějakou značku, jednoho výrobce, a u něj pak pořizovat delší dobu různé kolekce, které jsou vzájemně kombinovatelné. Obvykle velmi dobře vypadá, když z pestrého vzoru vyberete jednu barvu, a právě v ní doplníte jednobarevné ubrousky. Jen u stejné značky máte jistotu, že jednobarevné doplňky budou mít stejný barevný odstín, jako vzor na pestrém ubrusu.

V kuchyni vždycky dobře vypadá, když má shodný desén i drobnější textil, který je vidět: chňapky, zástěry, nákupní tašky, textilní sedáky na židli.

Vhodná je nejen kombinace jednobarevného materiálu se vzorovaným, ale také barevná shoda s nádobím. Samozřejmě nám nejlépe poslouží neutrální bílá či krémová, ale aspoň některé věci – například podnos, váza, malé talířky apod., by měly barevně ladit s textilem.
Je to docela radostná hra, tak si hrajte.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: kolekce Happidea, archiv autorky