Nesporně je keramika materiál, který do kuchyně a k vaření patří. Myslím tu varnou, praktickou, ve které je možné i servírovat. Nemyslím tu vtipnou, kterou dostáváme z nedostatku fantazie darujících, stojí nám někde na poličce a práší se na ní, což je její jediná funkce. Problém, zmíněný už v úvodu, je jediný: Sladit barevně i tvarově hrnce, zapékací mísy a misky, které potom přijdou na stůl s ostatním nádobím, abychom nevytvořili nepříjemnou barevnou změť.


Tradice je znát

Jako dobrý příklad značky, která se na trhu pohybuje už dlouhá léta, a umí si zachovat rukopis, i když zároveň přizpůsobuje jemně tvary a barvy současnému vkusu, jsem pro vás dnes vybrala francouzskou Le Creuset. Byla založena v roce 1925, a nabízí litinové nádobí, smaltovanou litinu, nově i silikonové náčiní, a samozřejmě keramiku. Přes různorodost materiálů dokáže vytvořit kolekci, která se navzájem krásně doplňuje.


I litina může být krásná

Krásně může v kuchyni vypadat kombinace barevné keramiky a zcela nové sady litinového nádobí této značky, které má přírodní barvu kamene. Nabídka litinového nádobí u nás nebyla vzhledově nikdy tak zajímavá, aby se kupovala ve velkém. Mínusem je zřejmě pro hodně vařících osob také její tíha. Když si ovšem na litinové nádobí člověk zvykne a naučí se s ním správně zacházet, nedá na něj dopustit. Nová litinová kolekce této značky je navíc v krásných tónech přírodního kamene, ty s emailem jsou pěkně barevné.

 


Vyladění a fungování

Francouzi si jistě potrpí na litinu více než my, a asi vědí proč. Pomalé táhlé vaření burgundského hovězího a jiných francouzských lahůdek prostě v litině vyjde nejlíp. Créme brulle si zase žádá ohnivzdorné keramické misky, a tak tradiční francouzská značky nabízí to, co domácí hospodyně ve své kuchyni opravdu potřebují. Znáte takovou českou? A zkusili jste někdy vepřovou pečeni v litinovém pekáči? Tak krásně zlaté maso umí jen on. Ale to je nakonec věc každého z nás, jakému dá přednost materiálu. My mluvíme spíš o designu, ale ono to k tomu patří, není dobrého designu bez dobré funkce.

Aby byl požitek ucelený, má Creusot v nabídce i hrnečky a další keramické nádobí, které vytvoří spolu s tím ostatním příjemnou barevnou harmonii.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Le Creuset