Ne náhodou nese název Vintage hned několik nových kuchyňských sestav různých značek. Míchání a mísení je teď v módě nejen u kuchyní, takže proč by právě toto důležité vybavení domácnosti zůstávalo pozadu.


Novinka to není

Míchání vlastně probíhá v kuchyni už dávno, jen opačným směrem. U klasických a i u velmi retro kuchyní je samozřejmé, že jejich vnitřky mají nehlučné současné pojezdy, kontejnery, uspořádání i osvětlení. Už na minulé Eurocucině přišla s novinkou jménem Vintage značka Veneta, která tak trochu předběhla, ale letos ji s úspěchem mohla klidně vystavit znovu a trefila se přesně do trendu, který vlastně předurčila.


Příjemná atmosféra

Ty současné, nové, naopak přejímají něco s dřívějška, vracejí se pro inspiraci do venkovských i měšťanských kuchyní, ale zachovávají si pořád moderní vzhled a především funkci. Z letošního milánského pohledu jsou kuchyně vůbec opravdu o dost jiné, i když kouzlo spočívá spíš v detailech. Přesto můžete změny, i když si jich hned ani nevšimnete, vnímat pocitově. Nějak je vám v těch kuchyních líp, příjemně, pocit studené laboratoře je pryč. Dělají to právě ty věci, přejaté z minula. Různě členěná dvířka, zdobné reliéfy na nich, nebo třeba i ten jednoduchý mix, kdy se k bělenému dřevu s vyznačeným profilem například přidají současné funkční židle, a jejich barva krásně ladí s tím klasicky upraveným dřevem. Také již zmíněné zaoblené hrany, barevné kombinace, doplňky, výmalba, tapety. Z toho současného zůstávají u těchto typů sestav jejich jednoduché linie, hladké pracovní plochy, zasazené, ale viditelné moderní spotřebiče.

Celek je příjemný k obývání, a vychází vstříc dalšímu trendu, který je citelný – kuchyně ještě víc splývá s obytným prostorem, přechody z jednoho do druhého jsou neznatelné. Ale o tom snad až příště.

 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: autorka, SIM Eurocucina