Designér Roman Vrtiška patří v současnosti mezi naše nejtalentovanější tvůrce. Za dobu své nedlouhé kariéry stihnul dát podobu řadě předmětů, od nápojového skla po lavičky do veřejných prostor.

V současné době se věnuje především návrhům interiérů, spolu s Vladimírem Žákem vytvořili například vnitřní prostory pražského hotelu Moods. Není proto divu, že za svoji dosavadní činnost Roman Vrtiška získal Národní cenu za studentský design pro rok 2008 a nominaci na cenu Czech Grand Design 2009 v kategorii Designér roku. Do užšího výběru druhého zmíněného ocenění se dostal za koncept tří typů kuchyní, které se hodí do různých prostor podle velikosti. Proto také dostaly označení S, M a XL.


Vše schované

Nejmenší kuchyně S na první pohled vypadá jako vestavěná skříň složená z menších kostek. Za jednotlivými dvířky se ovšem důvtipně skrývá úložný prostor, pracovní plocha a spotřebiče. Dvířka zakrývající pracovní plochu se dají složit do otvorů po stranách a otevřená kuchyň funguje jako klasická linka. Pokud se kuchyň nepoužívá, dveře se zavřou, aby se dovnitř neprášilo. Zavírání kuchyně se hodí i v okamžicích, kdy je třeba rychle sklidit neumyté nádobí před nečekanými hosty. Nepořádek jednoduše zůstane uvnitř a hostitel vyjde z choulostivé situace se ctí. Kuchyň je vybavena řadou důmyslných vychytávek. Jednou z nich je zásuvka, která po vysunutí může sloužit jako jídelní stůl pro dva. Pro svoje vlastnosti se kuchyň hodí do malých domácností, kanceláří a dalších prostor, kde přítomnost kulinárního provozu může působit nevhodně.

 


Větší a největší

Linka velikosti M je určena do větších bytů, kde se předpokládá spojení kuchyně a jídelny. Skládá se ze dvou podobných částí ve tvaru L, které jsou proti sobě položeny do obdélníku. Možná je i klasická varianta – jeden pás skříněk dole a jeden nahoře. V obou případech uprostřed zůstává otevřený prostor pracovní plochy. Kuchyň může být výrazně barevná, decentní nebo může využívat kontrastu s barevnou zadní stěnou. Působí elegantně, hodí se do moderně pojednaného interiéru, ale neubírá pozornost z celkového vyznění místnosti.

Model XL, největší z Vrtiškových kuchyní, najde své uplatnění ve velkých prostorách. Vynikne v obytných místnostech velkých bytů nebo domů, kde je mimo sezení a jídelní kout místo na kuchyň s ostrůvkem, u kterého se dá připravovat jídlo, stejně jako posedět se sklenkou. Protože jsou kuchyňské linky sestaveny z menších modulů, dají se poskládat i do komplikovanějších míst. Možná Romana Vrtišku ovlivnil skandinávský design během studijní stáže ve Finsku, možná našel inspiraci jinde. Ať malé či velké, jeho návrhy se poznají podle elegance, praktičnosti a lehkosti.Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: Indeco