Pininfarina, to je ve světě designu pojem, ikona... Známá italská společnost navrhuje především automobilové karosérie, ale zasahuje i do jiných oblastí designu. Se společností Snaidero začala spolupracovat před dvaceti lety, výsledkem byla vysoce atraktivní kuchyně, která získala cenu za design.

OLA po dvaceti letech

V tomto roce představuje Snaidero kuchyni Ola 20, nový futuristický projekt, designovaný opět skupinou Pininfarina, který budí velkou pozornost. Pro novou, ergonomicky promyšlenou kuchyňskou sestavu, jsou typické zaoblené linie bez ostrých hran, překvapí především umělecky ztvárněná základna, která nese sněhobílou desku prodlouženého stolu. Využívá se tu nejnovějších technologií z automobilového průmyslu, barvy se upravují slídovým práškem, aby povrchy byly jasnější, reflexní. Osvětlení je uzavřeno v horních skříňkách, rohové mají svoje vlastní světelné zdroje. K exkluzivitě této kuchyně patří i vybavené zásuvky s podnosy na příbory, bloky na nože, upravené regály na vína, ve velkých zásuvkách pro pánve jsou kryty na jejich držadla, atd.

Zákazník může volit libovolné materiály, a vytvořit si vlastní design, kromě bílého minimalismu je k dispozici tmavé a hnědé jasanové dřevo, můžete mít duhové barvy stejně jako laminát, nerez, mramor, žulu, kámen apod. Není to zrovna kuchyně pro obyčejného člověka s velmi průměrným platem, ale člověk by měl znát i špičky designu, a tušit, kam se vývoj ubírá...

Horizontální estetika

Světoznámý britský designér Michael Young navrhl pro italského výrobce luxusních kuchyní Scavolini modulární Tetrix a firma jej představila na jarním milánském veletrhu. Jednotlivé díly mají rozměr 36 x 60 cm, a kupující si je může poskládat do libovolných sestav i barevného provedení. Čistotu linií podtrhuje absence viditelných úchytů. Najednou máte naprostou svobodu volby, můžete mít kuchyni duhovou i jednobarevnou, horizontální řešení nabízí větší variabilitu než úzké a vysoké závěsné skříňky, na které jsme u běžných sestav zvyklí..Kdo všechno asi tento neobvyklý přístup do roka a do dne napodobí?

Pohled do minulosti

Neobvyklá ale může být kuchyně i jinak: spojením moderního a dávno zašlého. Vznikne pak zajímavý projekt funkční a moderní kuchyně, která se vzhledově vymyká současným pravidlům.

Už jsme si ukazovali například retro varný ostrůvek od značky Elmar. Podívejte se teď na kuchyni Kora. Je vlastně úplně obyčejná, a také úplně jiná než její současné souputnice. Sympatická je i svými rozměry a také tím, že vás může inspirovat k vlastnoruční proměně vaší kuchyně.

Text: Vladimíra Storchová
Foto archiv autorky