Obecně jsme se už jistě o něco větší dekorativnosti zmínili. Dekor může být buď přímo v sestavě, nebo mimo ni, kdy pestrost může obstarat třeba tapeta nebo svítidla a další doplňky. Jisté je, že dekor je znovu v kuchyni vítaný a oživuje její vzhled.


Bourání kánonu o hladké ploše

Několik let jsme na nových kuchyních oceňovali, jak jsou hladké, téměř beze spár, zcela jistě bez reliéfu, nemají úchyty, jsou prostě velmi snadno udržovatelné, špína se nemá kde držet. Designéři nás nechali zvyknout si na to a brát takový přístup jako samozřejmost. Teď se k této zavedené a praktické linii otočili zády (jistě ne všichni) a začali si pohrávat nejen s tvary, ale i s dekorem. Na dvířka se vrátily nejen reliéfy, ale i úchyty a někdy jsou docela výrazně zdobné. Co třeba říkáte úchytu, který připomíná jakousi upletenou housku, eventuálně zrna, ze kterých ta houska bude? Pořád ale mluvíme jen o jedné možnosti - nějak přidat zdobný prvek přímo na desku dvířek.

I při zachování hladkých ploch a bezúchytového provedení se ale zdobí. Obstará to vzorovaná fólie, barva, malba. Jen se podívejte na zcela současnou a tvarově hladkou kuchyni Vanity, nad kterou zajásá každý minimalista. Přes dvířka horních skříněk se vzpíná kůň a při bližším ohledání zjistíte, že další koníci jsou na poličce v digestoři, která je vylepšená geometrickým vzorem i z boku. Tam, kde jsou zachovány čisté a hladké linie, vloží designéři aspoň místo pro živé rostliny nebo mezi hladce uzavřené skříňky otevřenou poličku, na kterou je možné cosi ozdobného bez další funkce vystavit.

 


Vliv venkova

Je při současném zdobení značný. I když se uplatňuje tento styl především u kuchyní „vintage“ a u dřevěné klasiky, objevíme řadu prvků i v současné kuchyni. Především je to úprava dřevěných povrchů, často lakovaných (oblíbeným povrchem je bílá bříza s přiznanými lety), používání pracovních ploch ze starého a v tlustém profilu i hrubého dřeva, cihlová mozaika, bílé spárování. Rustikální mohou být už zmiňované úchyty, reliéfy na dvířkách, ať už v podobě rámečků, pravidelných vzorů či jednotlivých ornamentů. Celou jednu sekci tvoří zděné kuchyně, ale to už jsme spíš zpátky v klasické kapitole.

Prohlédněte si obrázky, získáte tak celkem jasnou představu, jak vypadá současný dekor a kde už si bere inspiraci z odkazu kuchyní minulých. Je možné, že některé obrázky už jste viděli v předchozích kapitolách, ale teď si na nich všímáme jiných věcí…

 Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: SIM Eurocucina