Člověk nikdy nemusí nic slepě přebírat, a už vůbec není nutné kvůli tomu, že se vám něco líbí, bourat stěny, nebo se rovnou stěhovat do většího. Od toho trendy opravdu nejsou. Mají inspirovat, navést... Podstatné je, umět si vybrat detail, a ten potom zdařile napodobit či zadat šikovnému řemeslníkovi. 

 

Existují však firmy, které nezapomínají, a rovnou vytvoří kuchyňku „do kapsy“. Většinou podobné kouzelné skříně najdete v dobře vybavených zahraničních dovolenkových apartmánech, ale hodí se i do bytu těch, kteří jsou ještě sami, nebo už zase sami. Po skromném vaření zatáhnete roletu, nebo zavřete dvířka, a je uklizeno.

Co šetří místem

Není toho málo. Především je to dobré vrstvení základní sestavy, ze které podle potřeby můžete vytahovat další pomocné plochy na práci, odložení, malé stolování apod. 

Pak je to – zcela samozřejmě – optimální využití stěn pro skříňky a police. A pokud zrovna ani na stěně není moc volného místa k dispozici, je dobré mít v sestavě integrované různé niky a police, do kterých se dá plno potřebných drobností uložit, aby byly po ruce. 

Současné kuchyňské sestavy (viděli jste v trendech z Milána) už naštěstí dokáží výborně využít i místo těsně nad pracovní plochou, které obvykle bývalo holé, jen s obkladem, který je dobrý tak akorát k tomu, aby se neustále čistil. Kompaktní kuchyně značky Veneta má dokonce už vyřešené i pozadí, a něm šikovné poličky.


Vyberte, co se hodí

Další kuchyně už není miniaturní, ale stojí za to pořádně ji prozkoumat. Ostatně, kuchyňská sestava na obrázku značky Poggenpohl je spíš umístěná ve velkém prostoru, sama o sobě zrovna předimenzovaná není. 

A lze si z ní vzít hned několik nápadů: především pojízdné kontejnery, které jsou praktické, a mohou nahradit pevné skříňky. Místo nich tu máme desku, která může sloužit jako pracovní plocha, i jako jídelní stolek. Výhodou tohoto řešení je i fakt, že je dokonale využitá plocha pod deskou s varnou jednotkou, protože je k ní přístup po celé délce. Žádné rohy...

Když je kuchyně opravdu promyšlená a proměřená, nepotřebuje moc místa. 

Důkazem je kuchyně Riciclantica značky Valcucina, která dokázala vše potřebné k vaření a pečení sevřít do jednoho modulu. Pokud by se vám podařilo vybavit ji také tím šikovným pánem, máte vyhráno.

Vladimíra Storchová
Foto archiv autorky