Ke kuchyni se vztahuje především skupina Utility – Užitečnost. Zdánlivě nenese nic nového, jsou tu utěrková kára i proužky, len a bavlna. Jejím poselstvím pro nás je to, že design pro design nemá smysl. Že se nemáme obklopovat zbytečnostmi, ale věcmi užitečnými, které nám dobře a věrně slouží.

Docela chytré, že? Tím jsme ale téma zdaleka nevyčerpali. Jsou tu ještě tři skupiny, do kterých může – a také to dělá – kuchyňský textil přesahovat, určení barevných stupnic, materiály. 

V užitečné skupině najdeme vliv průmyslu, plátno, jutu, recyklované a recyklovatelné materiály. Vedle neutrálů sem patří červená a sluneční teplá žlutá.

Střídmost a příroda

Skupina Sobriety sází na tradiční hodnoty, patří sem spíš krásné vlněné plédy a kvalitní potahové materiály, ale i závěsy či designově a materiálově čisté ubrusy a prostírání.

 Naučení této skupiny zní, že méně je více, luxus představují jednoduchost a kvalita. Její barvy jsou jemné, zapudrované, ale přece jen jsou to barvy v lehkých tónech okrové, fialové, zelené, k tomu všechny odstíny černé.

Podobně decentní skupinou je Wilderness, která se úplně obrací k autentické přírodě, se kterou bychom měli ve vlastním zájmu dobře vycházet. Přináší zpět zapomenutá řemesla a různé rukodělné práce - prakticky řečeno vrací úplet, výšivku, provázky, řemínky apod. Nabízí také jistou primitivnost u vzorů, někdy i záměrně nedokonalé zpracování.

Barvy přírody, tedy okrové hlíny, kamene, temné hnědi půdy a tmavých šedých a zelených stínů doprovází velmi jemná růžová. Ten růžový tón jako by se prolínal vším, a dělá z celé kolekce docela optimistické dílo, i když je celkově klidná.

Veselá směska

Tisky, zvířecí a rostlinné vzory i syté barvy si bere kuchyňský textil ze skupiny Mix Mash.

A že je tu namíchané kde co. Vlivy různých kultur, etnické vzory, oranžová, červená, zelená, modrá, fialová v sytých tónech. Bláznivá směs ale musí dát dohromady harmonii, využít různých folklórních prvků a dovedně je propojit.

A ještě tapety! Jsou stále ve žhavé nabídce, i když spíš pro ložnice, místa se sezením a chodby. Lehké kuchyňské vzory ale nechybí, a zajímavé jsou také obrazové tapety, které, jak se můžete podívat, jídelně vysloveně sluší. Až vás omrzí, prostě ji strhnete a nahradíte. 

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky