Pokud mluvíme o designu v kuchyni, určitě nemůžeme vynechat firmu, která byla založena v roce 1921 Italem Giovanni Alessim. Od samého počátku se zabývá výrobou potřeb pro domácnost. Tehdy měl na starosti design zakladatelův syn Carlo. Společně prorazili a na vrcholu už zůstali. 

Sázka na dobrá jména

Velmi brzy začala firma oslovovat profesionály. Oslovili a získali designéry, jako jsou Carlo Mazzeri, Luigi Massoni a Anselmo Vitale. Jejich předměty byly natolik úspěšné, že jsou ještě dnes k dostání. Kdybychom shrnuli plejádu velkých designérských jmen, která se pod značkou Alessi objevila, překročili bychom hravě číslo dvě stě. Pod výrobky najdeme podepsané Ettora Sottsasse, Philippa Starcka, Jaspera Morrisona, Rona Arada i Alessandra Mendiniho, který se stal designovým poradcem již v roce 1979.

 

Rozšiřování oblasti zájmu

Z kuchyně se oblast zájmu rozšířila i na další výrobky a značka začala spolupracovat s jinými firmami. Po prvním projektu s náramkovými hodinkami (spolupráce se Seiko) má dnes celou kolekci nástěnných hodin nejen do kuchyně, ve spolupráci s firmami Laufen, Oras a Inda přivedla na svět koupelny „Il Bagno Alessi“, spolupráce se Siemensem přinesla telefony a už existuje i auto Panda Alessi, na kterém se podílel italský Fiat.

 

Pro vaše pohodlí

Jakkoliv jsou předchozí dva body podstatné, bez tohoto by se velký úspěch dostavit nemohl. Výrobky jsou totiž nejen v zajímavém designu, ale jsou i praktické. Podívejte se na jakýkoliv předmět z obrázkové galerie. Vždy najdete nějaké vtipné řešení: Krabička na ukrytí sklenic, jejíž horní víko slouží jako podnos, mísa na zadělávání těsta se silikonovými protiskluzovými zarážkami nebo nádoba na ořechy s otvory odpovídajícími tvarům ořechů. Když už nemá předmět výjimečnou funkci, má alespoň vtip. Příkladem je nádobka na chilli papričky ve tvaru papriky. Uchvátí nás ale i pouhý nádherný design, jako je tomu v případě piknikových příborů nebo ozdobné spony na kabelku.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Alessi