Znovu a znovu strávím každý rok nějaký čas u stánků s lněnými věcmi a nezáleží na tom, jestli je právě veletrh ve Frankfurtu či v Paříži. Lněné výrobky do kuchyně si stále nesou pečeť vysoké kvality a nádherného řemesla.


Současný len

Len se příliš nemění, tradiční proužky se jen přizpůsobují současným barevným trendům, občas se častěji objevuje módní odstín, ale to je tak vše. Přesto, nebo snad právě proto, stojí lněné výrobky za pozornost. Jsou mostem mezi minulostí a přítomností, svědkem dob minulých i důkazem, že tradiční materiály mohou být stále moderní. Na zářijovém veletrhu Maison&Objet v Paříži dostal len svoji zvláštní expozici a noviny, které informovaly o jeho vlastnostech, výrobcích a inovacích. Mohli jste se v nich například dočíst, že len je diskrétním partnerem nádherné kůže, protože značky jako Hermés, Louis Vuitton, Fendi nebo Goyard používají len pro štepování svých výjimečných výrobků. Známou pravdou také je, že je nepostradatelný v kuchyni, protože nechlupatí a dobře se udržuje.

Dnešní len se přece jen oproti původnímu podstatně méně mačká, je odolnější proti špíně a může být úplně hebký. Zkrátka prochází různými úpravami, aniž by ztratil původní vlastnosti. I když len průsvitný a tenký jako záclona už původní len moc nepřipomíná, pořád je to čistý přírodní materiál.

 


Sluší mu všechno

Jeho nespornou výhodou je, že se s ničím „netluče“. Vypadá stejně dobře na starém dřevěném stole jako na skleněné, kovové či plastové desce. Sluší mu jeho přirozená barva a hladkost, ale také jemné probarvení, ažura, krajkové vsadky a lemy i výrazná výšivka. Dobře přijímá barvy či vzory.

A tak si dnes můžeme vybrat z jeho různých podob: Len s ryze moderním designem, kterému zůstává původní přírodní barva, maximálně posunutá víc k bílé, či módní, lehounce nafialovělý, hodící se kamkoliv do bytového interiéru. Len tenký, průsvitný je ideální na záclony i závěsy. Půvabný je i len s tradičními proužky, které rozsvítí naši kuchyni.

A když berete do rukou lněnou utěrku, můžete mít příjemný pocit, že jste stále moderní a trendy...Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: archiv autorky