Někdy je těžké hledat a najít nová slova, nábytek se neproměňuje tak překotně jako náš život, a jeho proměny nejsou otázkou týdnů a měsíců.

Už jsme několikrát shrnovali, jaké je hlavní trendové směřování kuchyňských sestav, ale s pomocí ilustračním snímků právě z Kolína nad Rýnem si můžeme některé věci připomenout a up nad Rýnem si můžeme některé věci připomenout a upřesnit.

 

Jednoduchá forma

I když občas pláčeme po rustikální formě a pěkně starobylém vzhledu, tím hlavním proudem jsou jednoduché, čisté linie, a těžko se to změní. Samozřejmě, že najdete i na veletrhu kuchyně z alpské usedlosti či provensálského statku, ale to není trend, to je klasika, retro, a v neposlední řadě i poplatnost těm, kteří se po takových kuchyních pídí. Je dobře, že je mohou mít, chtějí-li.

Když ale budeme mluvit o novém designu, půjde i dál zcela jistě cestou hladkých jednoduchých forem, kde vše funguje, jak má, a na ozdoby není místo, protože přidělávají při úklidu práci. Výrazným rysem zjednodušení je stále zavírání všeho do skříní, o tom jsme psali už v loňském roce, a pořád jsou ukryté kuchyně jedním ze současných přístupů. Dalším naprosto charakteristickým prvkem současné kuchyně je světlo a jeho všestranné využívání pro každé místečko uvnitř nábytku či přístrojů.

 

 

Dřevo ale nemizí

K té výše popsané strohosti si teď přidáme vše, co kuchyně zjemňuje a zatepluje. Je to především dřevo, hojně používané ať už pro celou sestavu, nebo jako výrazný doplněk. Docela se zase začíná prosazovat světlé dřevo, přírodní vzhled. Stále je sice hodně ryze bílých kuchyní, ale výrobci to zkoušejí i s barvami. To, že jich na obrázkách uvidíte hodně, neznamená, že všechno je vesele barevné. Jen jsme vám chtěli ukázat, jaké barvy se na veletrhu objevily, a že s nimi do budoucna můžeme počítat.

 

Přístroje a další…

Výrobci přístrojů mají poměrně omezené pole působnosti, protože trouba prostě bude mít kvadratický tvar, pokusy s ovoidními chladničkami také neuspěly, protože takové zařízení zabírá moc místa… Vylepšují proto především funkce a dokonalost už tak dokonalého vzhledu občas zlepší lépe a přehledněji umístěné ovládání, pokud ho už rovnou nenahradil display.

Také používání materiálů pro obklady, pracovní plochy, apod. se stále víc rozšiřuje o nové kompositní materiály, které pro kuchyně obvykle vycházejí z původního vzhledu přírodního kamene či dřeva.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Vladimíra Storchová