Docela nedávno, na výstavě Designblok 2011 v Praze, jste si mohli prohlédnout „grafické hodiny“. Hodinářská firma ELTON, která vyrábí hodinky PRIM, oslovila přední české designéry a dala jim k dispozici kompozitní materiál corian. "Podařilo se propojit zdánlivě nepropojitelné," řekl člen představenstva Elton Jiří Helikar, „hodinářskou strojařinu zaměřenou na výrobu těch nejmenších přesných dílů, Corian jako materiál určený pro zcela jiné aplikace a um předních českých grafiků." Také se české firmě mimo jiné podařilo vykročit směrem, který zahraniční design sleduje už poměrně dlouho: Hodiny nejen ukazují velmi přesný čas, ale jsou i pěkným designovým solitérem.


Novinka? Ale kdež!

Moderní design nástěnných hodin není žádnou žhavou novinkou. Krátce po skončení druhé světové války navrhl Georgie Nelson pro vrcholně designovou společnost Vitra nástěnné hodiny, které i dnes budete v obchodě považovat za svěží novinku. Jejich ciferník ze všeho nejvíc připomíná kruh, po jehož obvodu jsou zapíchané jakési maxi špendlíky s barevnou hlavičkou. Hravost přiměla autora k různým barevným variantám. V roce 1949 rozšířil Nelson svoji nabídku o nástěnné hodiny v podobě větrné růžice.

Výběr časomíry na stěnu dnes není problém, je jen nutné si ujasnit, jestli chceme, aby prostoru dominovaly, příchozí případně lehce šokovaly, nebo prostě jen doladily interiér a ukazovaly čas. Stále novými povedenými designovými kousky nás zásobují renomované světové značky, které neváhají oslovit ty nejlepší jedince ze světa designu. Tak vznikly třeba i hodiny Vertigo, které pro značku Guzzini navrhl Mariano Moroni. Na velkém skleněném ciferníku o průměru 480 mm krouží ručičky ve víru jasných barev, až se z toho může zatočit hlava. Však také v latině znamená vertigo otáčet a v italštině rovnou závrať. Čas plyne v barevném chaosu. Řadu povedených výrobků nabízí Alessi. Nástěnné hodiny pro tuto značku navrhovali Phillippe Starck, Fratelli Campana, Manon Briod či Marti Guixe. Právě posledně jmenovaný navrhl hodiny, které si můžete dotvořit – popsat tak, že místo čísla třeba uvedete činnost, kterou je právě dobré provádět… Na veletrhu byla u vzorku pořádná tlačenice. Nejnovějším hitem jsou hodiny ve 3D, ale to není v této době nic zvláštního, že?


Hodiny jak stehno

Ne, to není vulgární, nevhodný nadpis, to je realita, kterou do podoby hodinových ručiček ztvárnil Phillipe Starck. Možná se to někoho dotkne, ale osobně myslím, že je to čistší a vkusnější než různé ciferníky polepené trpaslíky, krajinkami, „vtipnými“ nápisy či lepými děvami. Je to totiž bezesporu kvalitní design - bez ohledu na osobní vkus.

A podstatné je, že je z čeho vybírat a že při proměně kuchyně můžete vybrat i vhodné hodiny, které budou ukazovat čas i zdobit.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Allesii,Prim