Eurocucina začala psát svoji historii v roce 1974 a sdružuje pěkně na jednom místě to nejlepší, co může nabídnout italský i zahraniční výrobce kuchyní. I letos jsme mohli vidět kuchyně dřevěné, laminátové, kovové, lakované. Kuchyně zcela funkční a tvarově strohé i ty z minulosti, v duchu přetrvávajících tradic a odkazu venkova, dřívějších měšťanských domácností i kuchyní zámeckých.

Nositeli novinek a současných trendů jsou nicméně ty první, jednoduché, hladké, funkční, s novými detaily a stále vylepšovanými technologiemi. Osvěžuje je oblý tvar, který doplňuje přímé linie.


A co je to pravé?

Chtělo by se odpovědět: Cokoliv chcete, ale tak jednoduché to zase není. Stejně jednoduchá ale není ani odpověď. Nelze říct, že stále dominují bílé hladké kuchyně, i když je to částečně pravda. Stejně tak je pravda, že se v kuchyni usadilo kvalitní dřevo, a že do ní, tak jako do všech ostatních oborů, týkajících se bydlení, vstoupila barva. Barevné tóny nejsou tak přímé a ostré, jako třeba u nádobí, textilu apod., ale pořád jsou jasnější a odvážnější než u ostatního nábytku, kde jsou barvy velmi lomené a jemné. U kuchyní mnohdy barevnost řeší také osvětlení, pak jsou tóny velmi výrazné.

Určitě je pravda, že se hodně pro pracovní plochy používá umělý kámen a různé kompozitní materiály (kromě dřevěných masivů, které jsou přece jen v menšině) a že se těmto materiálům dává různá podoba. Nejzajímavější snad byla bělostná „krokodýlí kůže“, kolekce kuchyní Caesarstone, kterou vám určitě také představíme.

Dnes, ve dnech, kdy veletrh sotva končí, vám nabízíme jakousi pestrou ochutnávku. Kuchyně, na které se můžete podívat, snad reprezentují rozsáhlou nabídku letošní Eurocuciny, je tu zastoupení čisté bílé i dřeva a kovu, ukázka barevného osvícení i použití barevných korpusů či stolu, lehké retro, i kuchyně ve skříni, která splývá s obytným prostorem. Jsou zde zastoupeny značky Elmar, Gicinque, Häcker, Rossana.Autor: Vladimíra Storchová | Fotografie: Elmar, Gicinque, Häcker, Rossana