Každá doba má to svoje... Jezdili byste v autech z počátku automobilismu? Nosily raději stále šněrovačku či navlékali na noc pás na knír? To asi ne, že? I kuchyně se změnily, snaží se přizpůsobit životnímu tempu, povyšují proto funkčnost a zjednodušují vzhled, aby doba, strávená v kuchyni, byla minimální. A jejich návrháři nejsou žádní vyšinutí jedinci bez citu.

Jorge Pensi se narodil hned po druhé světové válce v Argentině, nemůže být tedy považován za mladého blázna. Vystudoval architekturu, usadil se ve španělské Barceloně, založil známou designérskou skupinu Berenguer a v roce 1981 otevřel vlastní designérské studio. Má řadu světových ocenění za design. Také za kuchyni PlusModo, kterou vám představujeme, získal cenu v roce 2005 a 2006, a výrazně tímto projektem ovlivnil další vývoj kuchyní. 

Navrhl ji pro značku Poggenpohl, a vsadil především na otevřenost, lehkost a transparentnost. Má sice rád funkčnost, ale snaží se, aby byla v rovnováze s tvarem, klidně dovolí, aby se do jeho představ míchal cit. A potrpí si na atmosféru. 

Na co se dívat

Pensi považuje svoji kuchyni za dialog. Odhaluje i utajuje. Navrhne masivní pracovní desku a pod ní dá otevřený blok spodních skříní. Vznikla tak dosud neznámá transparentnost a lehkost. 

Přidá koncipované náladové osvětlení, a máme nově uspořádané otevřené a uzavřená funkční oblastí. U spodních skříni jsou výsuvy, které kloužou po zapuštěných kolejnicích a používají se jako otevřené tablovité přihrádky. 

 

Pomocí nástavce z čirého skla se promění ve výsuvné vitríny, ve kterých dobře vyniknou talíře apod. Horní skříně vytváří prosvětlené police, oboustranně opatřené matným sklem. K sestavě patří exkluzivní hliníkové úchytky, přední plochy jsou z jakostní jilmové dýhy. Podstatná je i variabilita. Používáním různých laků, dřev, skla a kovů umožňuje tento koncept individuální sestavy. Dokazuje, že je živý.

Více najdete na www.poggenpohl.cz

Text: Vladímíra Storchová

Foto: www.poggenpohl.cz