Rustikální styl

Rustikální styl se inspiruje historií, a vyvolává proto v dnešní uspěchané době žádoucí atmosféru starých dobrých časů. Protože pracuje výhradně s kvalitními materiály, působí solidně a spolehlivě. Masivní dřevěná dvířka v kuchyni výborně doplňuje pracovní deska z přírodního kamene. Nezbytnou součástí rustikální kuchyně jsou prkenná podlaha, proutěné doplňky a podsedáky z bavlněného plátna. Rustikální styl miluje profilovaná dvířka, zdobné detaily a dekorace navozující atmosféru venkova. Příprava jídla i samotný pobyt v takové kuchyni působí velmi uklidňujícím dojmem a vyvolávají pocit bezpečí.


Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha ze širokých prken je nezbytnou součástí každé rustikální kuchyně. Tvoří jí solidní základ, na kterém světlá dvířka nejlépe vyniknou. Moderní výraz této kuchyně definuje krajní poloha obou zásadních prvků, které ji tvoří: podlaha a samotná kuchyňská linka. Pro velkolepou sestavu skříněk byla zvolená měkce bílá barva, která má schopnost opticky potlačit její hmotu, dodat jí lehkost a svěží výraz. S bílou efektně kontrastuje tmavě hnědá barva podlahy. Tu je možné získat dvěma způsoby: v rámci renovace namořit původní prkna do požadovaného odstínu, nebo položit novou podlahu z tvrdého exotického dřeva, např. IPE.


Bílá kuchyně

Bílá barva kuchyně byla zvolena hned z několika důvodů. Kromě optického odlehčení a potlačení objemu rozlehlé kuchyně je to především navození kompaktního dojmu sestavy a pocitu, že kuchyně je nedílnou součástí vymezeného prostoru. Bílá barva hraje v tomto záměru hlavní roli, protože dovolila vytáhnout řadu horních skříněk až pod strop, kde se díky ní opticky propojila s bílým stropem a ozdobnou přechodovou římsou. Díky tomuto hmotovému řešení, zdůrazněnému bílou barvou a profilovanou římsou, působí tato velkorysá kuchyně navzdory svému objemu zcela přirozeně, přehledně a sebejistě.

 


Funkční uspořádání

Dispozice této rozlehlé kuchyně využívá dokonale veškerý prostor, který má k dispozici: důsledně lemuje obvodové konstrukce a chytře opticky potlačuje všechny nepravidelnosti. Prosklená dvířka a osvětlený vnitřní prostor odlehčuje horní řadu skříněk v blízkosti okna a přirozeně tak zmenšuje kontrast mezi objemnou horní sestavou skříněk a denním světlem. Bílá barva, průběžná římsa a dřevěné žaluzie přispívají k optickému sjednocení linky, přerušené plochou okna. Také dveře do spíže jsou zajímavě pohledově potlačené mohutným a vysokým korpusem spížní skříně, který efektně zakončuje linku vedle sporáku.


Americká lednice

Zakomponování objemného korpusu americké lednice do kuchyňské linky je pro designéra vždy malým oříškem. Zde se svého úkolu ovšem zhostil se ctí: lednici sloučil s vestavbou pečicích trub a objem sestavy odlehčil bílými profilovanými boky. Ty nechávají viditelná pouze nerezová čela spotřebičů, se kterými sestava získala svěží, moderní výraz. Aby objemná, extrémně hluboká sestava s lednicí nepůsobila příliš robustně, použil designér další zajímavý trik: pro horní pasáž nečekaně zvolil kompletně prosklená dvířka, za kterými efektně nasvítil sváteční sklo.


Pracovní deska

Pracovní deska z přírodní žuly dodává kuchyni nadčasovou eleganci a punc luxusu. Vhodně zvolená chladně šedá barevnost tvoří přirozený přechod mezi bílou kuchyní a nerezovými spotřebiči. Střední odstín spolu s jemně žilkovanou kresbou žuly je velmi praktický z hlediska pravidelné údržby. Krása přírodního kamene nejlépe vyniká na centrálním ostrůvku, který má díky rozlehlé kuchyni velkorysý rozměr a víceúčelové využití: slouží jako pracovní deska, odkladní plocha a současně jako jídelní stůl. Chlad desky vhodně kompenzuje proutí barových židlí. Domáckou atmosféru sem vnáší polstrovaný podsedák z pruhovaného plátna a jednoduchá lněná prostírání.

 

 

Kuchyně

Základem rustikální kuchyně jsou vkusně profilovaná dvířka z kvalitního materiálu. Optimální je přírodní dřevo lakované v měkce lomených odstínech. Kuchyni Florida má v nabídce firma Antico Interiéry, která se specializuje na nábytek z masivního dřeva (cena dle sestavy).


 

 

Úchytka

Bílou kuchyni vkusně doplní drobné knoflíkové úchytky z porcelánu. Jednoduchou úchytku White o průměru 3,5 cm s dekorativně zdobeným středem prodává firma HOME and DECOR (cena 79 Kč).


 

 

 

 

 

Svítidlo

Nad centrální ostrůvek patří výrazné stylové svítidlo s textilním nebo skleněným širmem a mosazným závěsem. Stylové svítidlo na snímku dodává firma Barrington Furniture (cena 10 541 Kč).


 

 

 

 

 

 

Baterie

Do rustikální kuchyně přirozeně zapadne dřezová baterie v retro designu. Baterie Armando Vicario Retro Casanova je vysoká 26 cm a zaujme netradičním tvarem (cena 5 437 Kč).

 

 

 

 

 

 

Kohout

Jako dekorace do rustikální kuchyně se hodí malé porcelánové sošky domácích zvířat. Drobnou dekorativní sošku kohouta s rozměry 14 x 11 cm lze koupit na Aukru (cena 110 Kč).

 

 

 

 

 

Prostírání

Studenou žulovou desku nejlépe zateplí lněné nebo plátěné prostírání s klasickým vzorem. Prostírání se svěžím modrobílým „utěrkovým“ vzorem na snímku má rozměr 33 x 48 cm a prodává ho internetový obchod www.udvouslepicek.cz (cena 102 Kč).

 

 

 

 

 

Vypínač

Perfekcionisty potěší možnost dotáhnout interiér stylovými detaily. Vypínače v retro designu od firmy ABB do rustikální kuchyně dokonale zapadnou (cena k doptání).


 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, archiv firem