Jak se zdá z fotografie, tato kuchyňka má poměrně skromné rozměry. Protože v záběru není vidět lednice ani dřez, lze předpokládat, že jde o kuchyňskou linku se dvěma protilehlými přímými rameny. V omezeném prostoru je toto uspořádání spolu s linkou do písmene „L“ nejpraktičtější. Od ostatních prostor je kuchyňka prozíravě oddělena polopříčkami. Jak se zdá podle dopadajících stínů, kuchyňka má v čelní stěně okno, které je zdrojem dostatečného množství denního světla. Díky výhledu do zahrady získal omezený prostor interiéru velkorysejší a atraktivnější výraz.


Barvy

Převažující bílá barva byla v tomto případě zvolena správně. Jednak reaguje na skromnou velikost kuchyně, kterou pomáhá alespoň opticky zvětšit, jednak bílá linka i stěny místnost dobře prosvětlují odraženým denním světlem. S bílou barvou získala kuchyň výtvarně silný výraz a především díky ní působí čistým a upraveným dojmem. Terakotová dlažba tvoří bílému nábytku i stěnám ideální základ a navozuje neformální domáckou atmosféru. Výhodou keramické dlažby je především snadná údržba. Díky plynulému pokračování do obytné části nám navíc opticky zvětšuje celý prostor.


Materiály

Samotná bílá je dokonale neutrální a v interiéru čeká na další barvy a materiály, které určí její charakter a definují styl. Nerezová digestoř, pracovní deska, úchytky a spotřebiče dodávají této prosté bílé kuchyni svěží a moderní výraz. Vřelost získala kuchyň s dlažbou v barvě terakoty a atraktivitu s doplňky a uměleckými díly. Barevné keramické mísy vystavené na stěně jsou půvabnou a originální dekorací, navíc jsou pro přípravu salátů stále po ruce. Křehká soška působí jako vyrobená na míru malému okénku, kterým svolává všechny přítomné ke společnému jídlu…

 


Detaily

Pomůcky zavěšené přehledně na nástěnné tyči, podobně jako kořenící přísady a keramická váza s vařečkami, jsou ryze praktické doplňky prozrazující, že se zde vaří často a s láskou. Protože je kuchyňka očividně malá a navíc se dobrovolně vzdala horních skříněk, kuchař si zde musí vystačit s málem. Pravděpodobně miluje italskou kuchyni, která dociluje výborné chuti kombinací jednoduchých, minimálně upravovaných pokrmů. Oblíbená jídla rád zapije s přáteli vínem, které je efektně a pragmaticky vystavené v atypickém ručně kovaném nástěnném držáku.


Kontext

Posledním, ale zdaleka ne nedůležitým kladem této kuchyně je její dokonalý soulad s navazujícími prostory. Materiály a barevnost jsou jednotné, pohled do kuchyně efektně rámuje obraz na příčce. Jak lze soudit z úzkého záběru do pracovního koutu v sousedním prostoru, žije zde výtvarně nadaná osobnost s dobrým vkusem a citem pro barevnost a kompozici. Spojení velkorysého modrého obrazu s výraznou vínovou lampou a hliněnou vázou v popředí je harmonické a bílé stěny ani zajímavě tvarovaný černý nábytek od něj neodvádí pozornost.

 

 

Kuchyně

Bílá kuchyně vybízí ke kreativitě a lze ji doplnit mnoha různými způsoby. Jednoduchou bílou kuchyň pořídíte levně v IKEA.

Cena: dle sestavy

 

 

 

 

Digestoř

Na prázdné bílé stěně vynikne moderní nerezová digestoř. Klasickou digestoř s označením LUFTIG HW400 prodává IKEA.

Cena: 2490 Kč 

 

 

 

 

 

 

Tyč GRUNDTAL

Kdo často a rád vaří v malé kuchyni, uvítá nástěnné organizéry, které šetří místo v zásuvkách. Nerezová tyč GRUNDTAL z IKEA tvoří dokonalý základ pro zavěšení háčků a dalších praktických doplňků.

Cena: 99-129 Kč podle délky 53-80- 120 cm

 

 

 

Kořenky GRUNDTAL

Kořenky by měly být stále po ruce, nejlépe v blízkosti varné desky. Police na kořenky GRUNDTAL z IKEA dobře rozšiřují základní řadu.

Cena: 349 Kč

 

 

 

 

 

 

Polička na víno

Ručně kovaný držák na víno pomáhá udržovat dobrý přehled o zásobách a současně bude půvabnou dekorací. Tento stojan na pět lahví a skleničky prodává www.stojany.com.

Cena: 1030 Kč

 

 

 

Mísy

Barevné keramické mísy můžeme vybírat čistě podle svého vkusu a oblíbených barev, ačkoliv do letní kuchyně se nejlépe hodí chladné odstíny. Tyto dvě půvabné koláčové formy o průměru 28 cm se vedle sebe na stěně budou krásně vyjímat. Prodává Hkeramika.

Cena: 222 Kč

 

 

 

 

 

Soška

Do malého atypického výklenku nebo okénka se dobře hodí malá plastika odpovídajících rozměrů. Například křehká soška vysoká pouhých 41 cm se jménem „GIGI s korálkovou šálou“. Vyrábí KB Galerie a prodává  www.fler.cz.

Cena: 721 Kč

 

 

 

 


 
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci