Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha ze širokých dubových prken je ideální volbou do stylové venkovské kuchyně. Pokud nejsou prkna bělená nebo nemají umělou patinu, působí podlaha nadčasově moderně. Světle lakovaná dvířka skříněk se od ní pěkně odrážejí a kuchyně tak získává hloubku. Světlé dřevo je nenáročné na údržbu, protože se na něm milosrdně ztrácejí drobné nečistoty, kapky a drobečky. Kromě toho přírodní dřevo interiér vždy zútulní a na rozdíl od keramické dlažby navodí atmosféru obytné místnosti, což je u kuchyně více než žádoucí.

 

Bílá dvířka

Bíle lakovaná dvířka zdobená jednoduchým rámečkem jsou ve stylové venkovské kuchyni osvědčenou klasikou, kterou nelze udělat chybu. Kromě toho se bílá kuchyně v uměle vytvořeném výklenku a kontextu bílých stěn stává velmi nenápadnou, což jí rozhodně prospívá. Navzdory své nadstandardní velikosti nepůsobí kuchyně se světlými dvířky nijak zvlášť hmotně. Bílá také velmi dobře prosvětluje rozměrný ostrůvek, který by v jakémkoliv jiném materiálovém provedení působil výrazně mohutněji.

 

Pracovní deska

Bíle lakovaná kuchyně bývá ve venkovském domě obvykle doplněná kamennou deskou. Kámen je ušlechtilý přírodní materiál, který přirozeně zapadá do širšího kontextu místa. Navíc je odolný, elegantní a nadčasově krásný. Zde padla volba na kontrastní, tmavou desku zakončenou efektně oblými rohy. Ty jednak zabraňují případnému úrazu, ale především obohacují interiér o atraktivní detail. Obklad stěny ze stejného materiálu na stěně pod oknem je velmi působivý a kuchyně, která se vzdala tradičních keramických kachlí, s ním získala moderní, svěží výraz.

 

 

Horní skříňky

Dalším krokem, kterým kuchyně uhýbá stranou od tradiční koncepce, je odvážná kombinace materiálů. Zatímco spodní dvířka jsou odlehčena světlým krycím lakem, horní dvířka jsou řešena jako plně prosklená, v rámu ze světlého přírodního dřeva. Prosklení skvěle koresponduje s oknem rámujím skříňky. Navíc kuchyni opticky odlehčuje tím, že potlačuje hmotu korpusů. Kuchyně díky tomuto řešení, aplikovanému obvykle u moderních kuchyňských sestav, působí velmi svěže.

 

Stylové dekorace

Veškeré dekorace jsou důsledně stylové, nic moderního. Zacházení s nimi je ale naopak veskrze moderní až minimalistické. Obrázek ryby v nadživotní velikosti je nad oknem v jídelně doslova nepřehlédnutelný. Bohatě zdobený talířek na boku výklenku tam „sedí“, jako by to bylo jeho místo odnepaměti. Skupinka dekorací naaranžovaná zdánlivě nedbale na truhle v popředí vytváří půvabné zátiší. Působí velmi přirozeně a nepostrádá praktické funkce: v míse najde místo ovoce ze zahrádky, kráva je kuchyňským prkénkem a květina ve váze mění svou podobu podle sezony.

 

Moderní svítidla

Ačkoliv jsou zvolená svítidla ryze moderní, působí velmi svěže a do stylového interiéru dokonale zapadají. Trojice drobných lustříků nad ostrůvkem s bíle lakovanými širmy tvoří působivou sestavu především díky výrazným, atypickým krytkám. Ty jsou nepřehlédnutelné díky svému lesklému povrchu, který zrcadlí prostor pod nimi. Moderní nástropní svítidla v pozadí pomáhají večer oživit kuchyni tzv. akcentním světlem, které zdůrazní všechny krásné dekorativní prvky: obraz, malovaný talířek a starožitné hodiny.

 

Deska

Pracovní deska z přírodního kamene je sázkou na jistotu. Svou barvou, kresbou a způsobem opracování by měla respektovat styl kuchyně. K bíle lakovaným dvířkům se dobře hodí kontrastní tmavá deska, např. žula Nero Assoluto od firmy Graniti Holec.

Cena: dle způsobu opracování a rozměrů sestavy

 

 

Svítidlo

Moderní svítidlo může viset i ve stylové kuchyni! Pokud bude mít umírněný, čistý tvar a ušlechtilé materiály, interiér kuchyně příjemně osvěží. Vhodným adeptem pro půvabnou trojici lustříků nad varný ostrůvek je např. svítidlo Light Eye z Rendl Light Studia.

Cena: 2300 Kč

 

 

 

 

 

Hrnec

Měděný hrnec je nejen praktický, ale také krásný a dokonale stylový. Do venkovské kuchyně zkrátka patří. Měděný hrnec MAUVIEL má litinová ucha a průměr 16 cm.

Cena: 5 582 Kč

 

 

 

 

 

 

Prkénko

Ve venkovské kuchyni se odehrávají sezonní a často hrubší práce než v městské kuchyni. Proto zde nesmí chybět bytelné, nejlépe přímo řeznické prkénko. Prkénko NORDBY je z masivního olejovaného dubu a má rozměry 39x26 cm, tl. 5 cm . Prodává IKEA.

Cena: 299 Kč

 

Talíř

Malovaný porcelánový talíř může potěšit nejen na stole, ale také na stěně v roli dekorace. Dezertní porcelánový talíř Fay Blue z kolekce Green Gate prodává Bella Rose.

Cena: 367 Kč

 

 

 

 

 

 

Džbánek

Džbánek na vodu lze využít i jinak – v zátiší s ostatními kuchyňskými doplňky mu bude slušet role vázy. Květinové aranžmá přirozeně dokreslí atmosféru ročních období. Keramický džbán o průměru 15,5 cm s výškou 21,5 cm prodává firma „Anglická sezóna“.

Cena: 580 KčAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com, prodejci