Devizou této kuchyně je unikátní prostor a přemíra denního světla, ve kterém se doslova koupe. Interiér, do kterého je kuchyně citlivě vsazena, je natolik atypický a inspirativní, že designér kuchyně v návrhu „jen“ respektoval jeho charakter a vyzdvihl jeho přednosti.

V nejvyšší části s rovným stropem a zároveň nejdále od okna logicky umístil vysoké korpusy ukrývající bohatě dimenzovaný úložný prostor. Na spížní skříň pravděpodobně navazují vestavěné spotřebiče – lednice, mrazák, trouba a mikrovlnka, eventuelně kávovar. Plná dvířka dýhovaná javorovým dřevem prostor příjemně zateplují a výrazně zútulňují, podobně jako podlaha z masivních bělených prken. Na ní se skvěle vyjímá jednoduše řešený ostrůvek. Svými elegantně šedými dvířky a nerezovou deskou s dřevěnou podlahou výborně kontrastuje.

 

Obklad si povídá s oknem

Ačkoliv je nerezová pracovní deska poněkud nepraktická, efektně se v ní ztrácejí nerezové spotřebiče: nadstandardně velká plynová varná deska a praktický dvojdřez. Protilehlá linka přisazená ke stěně zrcadlí zvolené materiálové schéma ostrůvku. Na velkorysý prosklený pás střešního okna reaguje lesklými plochami: nerezovou pracovní desku doplňují obklad přilehlé stěny z šedého lakovaného skla a prosklené horní skříňky. Jejich rastr a pravidelný rytmus kovových rámečků střídajících skleněné plochy dokonale souzní s designem světlíku.

 

Dopňky umí zázraky

Také doplňky dokonale dokreslují jednotný a přesvědčivý výraz této výjimečné kuchyně: volně stojící nerezový koš svým provedením a kombinací materiálů působí spíše jako luxusní plastika, podobně jako ostrůvková subtilní digestoř, opticky ještě odlehčená skelněnou deskou. Ani v této kuchyni nechybí živá zeleň: vzrostlý fíkus benjaminus odpovídá svým měřítkem velkorysému prostoru, orchidea na lince je tu evidentně pro potěšení kuchařky.

Zatímco kuchyně vyznává střídmost a chladnou eleganci, jídelna je ve svém výrazu přívětivější. Proteplují ji především masivní dřevěné rámy velkolepých štítových oken a bytelný dřevěný stůl pro 6-8 osob. Lakované židle sem vnášejí hravost, barvu a kontrast.

Kuchyně

neutrální barvy jsou módní, nekonfliktní a elegantní, proto v posledních letech postupně pronikají i do kuchyní. Tato šedá kuchyně je v nabídce firmy „Sedlák Interiéry“, která do ČR dováží kuchyně firmy Beeck-Kuechen.

Cena: dle sestavy

 

 

 

Skříně

Hladká dvířka z kvalitních dýhovaných desek nerušených úchytkami – to je základ nadčasově řešených úložných prostor. Skříň PAX z nabídky IKEA je navržená podle tohoto receptu: korpus široký 100 cm, hluboký 60 cm a vysoký 236 cm lze navíc doplnit nástavcem vysokým 70 cm, aby byla co nejlépe využita výška místnosti.

Cena: bez nástavce 4 750 Kč

 

 

 

 

Digestoř

Atypickou kuchyni doplňuje stejně atypická digestoř. Kopíruje blízký sloup kruhového průřezu, a je proto v horní části bíle lakovaná. Její lehkost a eleganci násobí skleněná deska zvyšující účinnost. Podobně řešená je např. ostrůvková digestoř BAUMATIC PV 972 GL Pythagora v kompletně nerezovém provedení.

Cena: od 13 500 Kč podle prodejce

 

 

 

Odpadkový koš

 Luxusní odpadkový koš potěší nejen skvělým designem kombinujícím broušený nerez s černým plastem, ale i bezdotykovým otevíráním díky citlivému senzoru. Koš Brabantia s objemem 45 litrů nabízí podobný komfort, prodává např. www.domacky.cz.

Cena: 4 890 Kč

 

 

Dóza

Také dózy na potraviny by měly respektovat styl kuchyně. Moderní kuchyni s preferencí ušlechtilých materiálů nejlépe doplní skleněná dóza DROPPAR s nerezovým víčkem. Prodává IKEA v různých velikostech.

Cena: 69 Kč za dózu s objemem 0,7 litru

 

 

 

 

 

Jídelní stůl

Rodinný stůl by měl být dřevěný, dostatečně velký a nejlépe rozkládací. Všechna tato kritéria splňuje dubový stůl BJURSTA z IKEA s rozměry 95 x 175-260 cm pro 8-10 osob

Cena: 3990 Kč

 

 

Židle

Veselé dřevěné židle v rodinné jídelně potěší svou barvou děti a hladkým materiálem maminku, které usnadní údržbu. Tato jednoduchá a současně působivá židle nese krásné jméno: TULIPAN a pod č. 311 532 jí prodává firma TON.

Cena: 1 955 Kč

 

 

 

 

O tématu diskutujte na našem diskusním fóru Vaše kuchyně.

 

Text: Ing. arch. Veronika Haroldová
Foto: prodejci, www.isifa.comAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: prodejci, www.isifa.com